„Chce se brečet.“ Jablka do moštu, stromy pryč. Česko zavírá krám

27.02.2023 13:50 | Ze sítí

Nízké ceny, vysoké náklady. Zvýšení cen pohonných hmot a elektřiny způsobilo, že v Česku skomírá pěstování jablek. Ovšem za nízké ceny podle Agrární komory ČR mohou zahraniční prodejní řetězce. „Tradiční české jablko se možná brzy na pultech obchodů stane vzácností. Namísto toho tam najdeme jen naleštěná chemická jablka z dovozu,“ varuje komora. Zemědělci už kácejí stromy, jablka jdou do moštu. „Člověku se chce brečet,“ padlo.

„Chce se brečet.“ Jablka do moštu, stromy pryč. Česko zavírá krám
Foto: Repro Agrární komora ČR
Popisek: Vykácený ovocný sad

Drahé energie mají dopad nejen na průmysl, ale také na zemědělství. Jak informovala Česká televize, Zemědělské družstvo Senice na Hané na Olomoucku kvůli vysokým nákladům na pěstování i skladování ovoce a nízkým farmářským cenám pokácelo na začátku letošního roku ve Vilémově bezmála 16 hektarů jabloňových sadů. A stejný osud potkal posledních osm hektarů višní a hektar červeného rybízu.

Loni družstvo pěstovalo ovoce na 108 hektarech. „Postupně klesáme dolů z 218 hektarů, které jsme měli před osmi či devíti lety,“ uvedl vedoucí ovocnářské sekce ZD Senice na Hané Jaroslav Mačkal. Jedná se tedy o snížení o více než polovinu.

S nízkými cenami mají problém pěstitelé jablek podle Mačkala už delší dobu. Ale loni k nim přibyly i problémy s cenami energií, které ovlivňují skladování. Vedoucí uvedl, že nyní za elektřinu platí třikrát až čtyřikrát více. Zvýšily se také náklady na pracovní sílu a hlavně paliva.

„Farmářské ceny ovoce přitom loni podle ČSÚ meziročně klesly o 2,4 procenta. U jablek, které jsou hlavním ovocným druhem, se ceny snížily v průměru o deset procent na 13,36 koruny za kilogram. Ovoce tak bylo jedinou zemědělskou komoditou s poklesem ceny. Ceny všech zemědělských výrobců loni v průměru vzrostly o 32 procent,“ uvádí ČT.

Konkrétně jablka z tohoto zemědělského družstva skončila povětšinou v moštárně, protože ceny byly nízké. „Co šlo, jsme odvezli do moštáren. Aktuálně máme ve skladu 320 až 330 tun, loni to touto dobou bylo 1400 tun,“ uvedl Mačkal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Na to se dá napsat jenom toto, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTravolta65 , 27.02.2023 14:13:37
lid si volí své zástupce a ti vládnou !32 let vládli tak ,že s naší země udělali poslušnou kolonii. Konkurence ze západu nechala díky loutkovým vládám zlikvidovat vše co jim konkurovalo !

|  7 |  0

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…