„Dovoz drůbežího masa z Ukrajiny je stále spojen s problémy. Během května byly ve vzorcích dovezeného kuřecího masa nalezeny stopy salmonely. Prodávaly se v MAKRO ČR a v Tesco Česko. Opět se potvrzuje, že maso z Ukrajiny je dlouhodobě závadné. Škoda, že supermarkety upřednostňují laciné dovozy a nehledí více na kvalitu masa, které prodávají,“ zmiňuje na svém facebookovém profilu Agrární komora.
„Dal bych to sežrat Fialoj a jeho poskokům,“ píše v reakci jeden z uživatelů sociální sítě. „Ať si to žere Rakušan se svojí famílií. Přidat se mohou další ti přizdisráči...“ obdobně reaguje i další uživatel.
„Jsme smetiště Evropy, a pokud tahle vláda bude dál, bude to jenom horší,“ konstatuje další. „Odpad ve vládě, odpad na pultech! Sláva Ukrajině!“ ozval se další.
„Tak vám pěkně děkuji, pane Fialo, chcete nás otrávit, proč?“ zazněla otázka.
„Já přemýšlím spíš o tom, jak je možné, že země, která je v tak dramatickém válečném konfliktu, jak nám naše vláda líčí, je schopna vyvážet tolik potravin. Nad tím se nikdo nezamyslí z těch chciválků. Navíc bez jakýchkoli sankcí za špatnou kvalitu,“ spekuluje další uživatel.
Špatné maso z Ukrajiny se našlo už v minulosti, například v prosinci loňského roku. „Už od července pozorujeme každý měsíc stále stejný příběh. Dozorové orgány Potraviny na pranýři (Státní zemědělská a potravinářská inspekce) a Státní veterinární správa nacházejí v kuřecím mase dovezeném z Ukrajiny salmonelu. Jde o maso přebalené v některé členské zemi EU, nejčastěji na Slovensku. Získalo tak ‚evropský‘ původ. Je otázkou, jestli nenastal čas takové maso nekompromisně přestat dovážet. Žádná jiná ze zemí EU totiž nemá v dané komoditě zřejmě tak rozsáhlý záchyt zdravotně závadných produktů. Maso, které nepodléhá všem přísným standardům, nemá na evropském trhu co dělat. Ať už je odkudkoliv,“ upozorňovali tehdy členové Agrární komory ČR.
Obdobně závadné maso bylo nalezeno i v říjnu loňského roku. Kontaminované maso původem z Ukrajiny, které je balené na Slovensku, se prodávalo v obchodním řetězci Makro.
Agrární komora České republiky varovala v říjnu loňského roku také před ukrajinskými obilovinami, které stále zaplavují evropský trh. Podle zjištění polských kontrolorů totiž ze 73 vzorků bylo tehdy v 17 z nich nalezena salmonela, v dalších 11 geneticky modifikované obilniny a v šesti případech mykotoxiny. A také kovy, jako je rtuť, kadmium, železo či olovo. Kromě těchto rizik Agrární komoře vadí fakt, že ukrajinské obilí nemusí plnit přísnější unijní limity, a proto svou cenou ničí české zemědělce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Vanda Efnerová