Ústavní soud (ÚS) na začátku týdne zrušil klíčovou část novely zákona o střetu zájmů, známého také jako Lex Babiš II. Označil ji za neústavní přílepek a vyhověl tak návrhu hnutí ANO. Poslancům tak dal jasně najevo, že takto se zákony schvalovat nemají.
„Novelu zrušil v rozsahu, ve kterém byla dotčena neústavním přílepkem poslance Jakuba Michálka,“ stojí v usnesení Ústavního soudu. Jakub Michálek svůj přílepek u soudu hájil tím, že chtěl „obejít legislativní peklo“. Přílepek je podle ÚS pozměňovací návrh, který nemá úzký vztah ani k účelu ani k předmětu původního návrhu zákona a jeho přijetí není podepřeno širokým konsensem v Poslanecké sněmovně.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová v Partii vůči hnutí ANO připomněla, že Ústavní soud rovněž konstatoval, že obstrukce opozice nesmí vést k paralýze činnosti Poslanecké sněmovny. „Ten přílepek byl předložen proto, že obstrukce dosahují takové míry, že některé zákony se nedají projednat. Hnutí ANO a hnutí SPD se rozhodly obstruovat asi dvacet zákonů v tomto volebním období. To je nebývalý extrém,“ vyčetla opozici.
Ing. Markéta Pekarová Adamová
„To, co tu zažíváme poslední tři roky, je obstrukční peklo. Hnutí ANO dává jasně najevo, že jim je zájem jejich předsedy – jednoho člověka z těch 11 milionů, kteří tu žijí – důležitější než vše ostatní,“ pokračovala vládní politička.
Návrh byl podle místopředsedy hnutí ANO a bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka „krystalickým přílepkem“. „Přílepek pana Michálka byl krystalický, u soudu sám hrdě přiznal, že to udělal schválně, obsahově vůbec nesouvisí s původní podobou návrhu zákona. Jeho návrh se vůbec neprojednával ve výboru,“ řekl Radek Vondráček, předseda sněmovního ústavně právního výboru a místopředseda hnutí ANO.
Zákon „lex Babiš II“ byl podle něj problematický, jelikož zakazoval politikům vlastnit společnosti. „V zákonu byly obsahové věci, se kterými se neztotožňuji. Dám příklad: kdyby chtěl být Elon Musk v České republice ministrem, měl by podle Jakuba Michálka 60 dní na to prodat SpaceX, Twitter, Teslu, všechno. Jinak by se dopouštěl protiprávního jednání,“ konstatoval, a že onen zákon měl úspěšným lidem zamezit účastnit se politiky.
„Já nesouhlasím s tím, že se má paralyzovat jednání Sněmovny právě v zájmu jediného člověka,“ zopakovala Pekarová Adamová důvod, proč byl přílepek Jakuba Michálka předložen. „My máme zákon, který řeší střet zájmů, připravený, novela je předložena, ale byla mohutně obstruována,“ doplnila.
Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
Radek Vondráček se pozastavoval nad tím, že vůbec diskutují o tom, zda mají politici vlastnit média. „Je nebezpečné, že tyto otázky vůbec padají – proč lide mají právo vlastnit majetek? Vlastnické právo je jedno z těch nejzákladnějších práv, které v Ústavě ČR máme. Rovný přístup k veřejným funkcím je také jedno ze základních práv,“ poukázal.
Naopak kritizoval opoziční poslance za znevažující chování vůči hnutí ANO. „Začali jste se chovat jako na dobytém území. My jsme po volbách v roce 2017 jednali o možných koalicích se všemi. Dokonce došlo k setkání Andreje Babiše a expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Označil bych to za mrazivé, nicméně jsme to absolvovali,“ uvedl Vondráček.
„Doufám, že si uvědomujete, že kadence osobních urážek a lží u pana Babiše je asi desetkrát za hodinu,“ řekla Pekarová Adamová s tím, že pokud poslanec řekl o druhém, že lže, tak by ho mohl předsedající schůze vykázat po zbytek dne z jednání Sněmovny.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská