Fico svou promluvu k republikánům začal připomínkou jednoho československého vojáka, který se narodil na Slovensku.
„Velmi si vážím toho, že k vám mohu promluvit. Počtvrté jsem premiérem malé hrdé země v srdci Evropy – premiérem Slovenska. Nejprve bych chtěl vzdát poctu jednomu Slovákovi, který žil ve Spojených státech. Jmenoval se Michal Strank,“ začal Fico svou promluvu s odvoláním na amerického vojáka, který se narodil v Československu v roce 1919, ale padl jako příslušník americké armády v březnu 1945 při osvobozování ostrova Iwodžima. Velel vojákům, kteří jako první vztyčili na Iwodžimě americkou vlajku, z čehož vznikla dodnes dobře známá fotografie.
Fico republikánům prozradil, že se byl poklonit na Arlingtonském hřbitově všem americkým vojákům, kteří položili své životy ve druhé světové válce. Vysloužil si tím potlesk.
„Dámy a pánové, 80. výročí konce druhé světové války můžeme oslavit zastavením nesmyslného zabíjení Ukrajinců a Rusů na Ukrajině. Energie a odhodláním, se kterými se váš prezident Donald Trump zapojil do mírového procesu na Ukrajině, jsou obdivuhodné. Pro svou přímočarost a pravdomluvnost má v Evropě mnoho příznivců. Můj dobrý přítel, maďarský premiér Viktor Orbán, si nedávno stěžoval, samozřejmě s úsměvem na tváři, že se už roky snaží nastavit zrcadlo Evropské unii a že je to velice pomalý proces. A potom přijde Donald Trump a podaří se mu to v průběhu několika dní. A když dovolíte, já se dnes přidávám k této stížnosti Viktora Orbána,“ nechal se slyšet Fico, který si vysloužil další potlesk přítomných republikánů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák