Prvního z českých prezidentů Douda poznal v osmdesátých letech, když pracoval v protialkoholní léčebně U Apolináře. Tam, jak vzpomínal, neustále docházel Václav Havel, který tam chodil za svou milenkou, další psychoanalytičkou Jitkou Vodňanskou.
S Havlem se prý setkával i na soukromých večerech, které doma pořádala Vodňanská. Budoucího prezidenta prý velmi zaujalo jeho povídání o Freudově psychoanalýze.
Nejspíš právě tato vazba prý pomohla na konci roku 1989, kdy prý Douda dostával revolučního lídra z psychického rozkladu. „V době revoluce začátkem prosince 1989 Václav Havel na pár dní zmizel a někde se skrýval. Jeho poradci mi jednou zatelefonovali, že je psychicky v prdeli, jestli bych s ním nepromluvil. Pak mě zavedli do nějaké podzemní místnosti v pražském metru, kde jsme vedli jakousi improvizovanou terapii,“ líčil psycholog Reflexu.
„Když jsem k němu do té podzemní místnosti šel, prosil mě grafik Joska Skalník: Víš, my potřebujeme mít zítra vytištěné plakáty s nějakým heslem, ať Vašek řekne, co si jako představuje,“ vzpomínal Douda na to, jak fungovalo vedení Občanského fóra.
Terapie s revolučním vůdcem proběhla a na závěr se Douda ptal, co by tedy chtěl napsat na kampaňový plakát. „A on na to, třeba tu věc Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ popsal zrod hesla, které někteří vzývají ještě po třiceti letech.
Byla to prý poslední terapeutická návštěva, kterou u budoucího prezidenta měl. Ale ne proto, že by se Václav Havel „srovnal“. „Jeho okolí usoudilo, že spíš potřebuje nějaká psychofarmaka,“ popsal další psychologickou terapii hlavy státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav