„Jděte do háje. Až tu nebudete, tak se vrátím. Pojď pryč...“ Beseda s Karlem Dybou, „otcem kuponové privatizace“ Třískou a dalšími se trochu zvrhla

03.06.2018 16:50 | Zprávy

REPORTÁŽ Vášnivou diskusí s českými „privatizátory“ a sporem o podestu čínského ekonomického zázraku rezonovala beseda na téma Pražské jaro ve vzpomínkách pamětníků, kterou uspořádala Nadace železné opony. Několik desítek povětšinou starších účastníků bylo rozděleno na dva tábory, z nichž podporovatelé kupónové privatizace byli evidentně v menšině.

„Jděte do háje. Až tu nebudete, tak se vrátím. Pojď pryč...“ Beseda s Karlem Dybou, „otcem kuponové privatizace“ Třískou a dalšími se trochu zvrhla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Dyba

Ekonom a exministr Karel Dyba si v úvodu besedy posteskl, že na začátku 70. let následovalo další zaostávání české ekonomiky za vyspělým Západem.

Snaha byla, ale….

Slova se vedle něho ujal bývalý pracovník Ekonomického ústavu ČSAV Karel Janáček: „Koncem šedesátých let se analyzoval stav české ekonomiky, podíl investic, zásob, spotřeba, chování domácností, úspor, které tehdy plánovači nazývali tak zvláštně – nerealizovaná kupní síla. Nerealizovaná, nerealizovatelná kupní síla, na těchto slovech vidíte, jaký vztah mělo válečné hospodářství v systému centrálního plánování sovětského typu. V žádném jazyce, mimo češtiny a němčiny, tento termín nenaleznete. Ani Sověti jej nepoužívali. To bylo používáno Němci za války ve válečném hospodářství, kdy příjmy obyvatel neodpovídaly příjmovému hospodářství,“ vysvětloval ekonom.

„Z mého pohledu, jako tehdy mladého ekonoma, který se tehdy zajímal o reálné hospodářství, byla velká dichotomie mezi rokem 1963 až 1968, mezi velmi vstřícným přístupem podnikové sféry. Tady se reformátoři Ekonomického ústavu, zejména Ota Šik jako člen ÚV KSČ setkával s velkou podporou, zatímco brzdícími elementy byla jedna část aparátu Státní plánovací komise, kde lidé příznivě nakloněni změnám systému plánovitého řízení byli v menšině. Zejména stranické struktury na okresní a krajské úrovni,“ pokračoval Janáček a posteskl si, že „…Rudé Právo začalo být příznivé k transformačním krokům až v roce 1967“.

Kdepak poučení!

Paralelně podle něj v té době probíhaly práce na reformě bankovního sektoru. „Byly připraveny návrhy na rozdělení monobanky, na tvorbu dvou ústavů Státní banky Československé na Slovensku a v Čechách. To bylo posléze zatrženo v druhé polovině roku 1969,“ posteskl si řečník a pokračoval: „Vysoká škola ekonomická byla z valné části ovládána velmi dogmatickými teoretiky pod vlivem akademika Felixe Olivy. Ten vychoval jak Karla Koubu, tak další neblaze známé ekonomy z období po roce 1990. Po sovětské okupaci v roce 1968 nastal, zdůrazňuji poslední pokus, tentokrát ne Otou Šikem, ale jeho úlohu převzal Karel Kouba, pokračovat v novém rozvíjení plánovitého řízení, tedy ekonomické reformy, který se postupně utlumoval přes podporu veřejnosti. To byl ten pravý důvod, nikoliv Poučení z krizového vývoje, takzvaná bílá kniha o ekonomech Ekonomického ústavu ČSAV.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…