Každý, kdo při epidemii covidu jen trochu sledoval média, viděl, jak důležité se staly statistiky a čísla. Někteří lidé například každý večer bedlivě sledovali, kolik podle testů přibylo pozitivně testovaných a jaké bylo reprodukční číslo R. Data sloužila jako základ jak pro ty, kteří tvrdili, že v Česku má být povinné očkování, tak pro jeho odpůrce. Ta o počtu nakažených a hospitalizovaných podle prodělání či neprodělání nemoci zveřejňoval například pirátský zdravotnický expert Ondřej Dostál.
Ovšem proti publikování dat tak, jak jsou, se nedávno vyslovil šéf lékařských statistiků Ladislav Dušek na konferenci o otevřených datech. „Nemělo by se stát, že data naruší důvěru pacientů v (zdravotní) systém, což se přesně během covidu několikrát stalo,“ uvedl dle ČTK a jako příklad dal statistiky zaplněnosti lůžek na JIP, které nemocnice používaly pro přesuny pacientů a příjem. „Když tahle data někdo nekontrolovaně pustí do veřejného prostoru, tak je úplně otevře. Bez interpretace,“ řekl Dušek.
Za „interpretaci v kontextu“ se postavil také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. ÚZIS proto podle něj připravuje národní strategii pro sdílení dat ve zdravotnictví. Dušek si totiž stěžoval, jak byla data údajně zneužívána na sociálních sítích a to prý zapříčinilo pokles zájmu o očkování. „Myslím si, že v jednu chvíli to zastavilo očkování, protože sledovanost těchto lidí, kteří to dělali záměrně, byla v milionech. Hrozně mě to mrzí,“ pravil.
V současné době podle něj chybí metodika, jak data bezpečně otevírat. „Říkám, otevírejme ta data, ale povinně k nim musí být referenční výklad zodpovědného subjektu, který je otevírá. Aby lidé, kteří chtějí mít tu správnou informaci, ji mohli najít,“ míní Dušek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas