Velkou ofenzivu provedlo občanské hnutí Přísaha ve čtvrtek v severočeském Liberci. Rozmístilo v centru města tři stánky a přijel sem i nejznámější představitel tohoto uskupení Robert Šlachta. Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu má jako hlavní téma spravedlivé Česko. V předvolebních novinách Přísahy Šlachta říká: „Celý život jsem pracoval pro lidi a bránil je před zlem. To samé chci dělat v Poslanecké sněmovně, pokud nás tam lidi dostanou. Jdeme zastavit rozkrádání naší země. To, co vláda předváděla během covidu, byla privatizace číslo dva. Vůbec se nedivím lidem, kteří už nevěří ničemu. V čase, když jsme tu měli největší krizi za poslední století, naši politici řešili jenom to, jak si namastit kapsu. Je to absolutně nechutný.“
V petičním letáku ještě dodávají: „Miliony a miliardy z našeho společného rozpočtu tečou do kapes naprosto pochybných firem v Karibiku, jsou napojené na trestně stíhané lobbisty a mají pobočky v automyčce na Ukrajině. Jsou to překupníci s čínskými respirátory.“ Přísaha proto chce provést audit všech veřejných zakázek od prvního nouzového stavu na jaře 2020 až po ten poslední a všechny viníky potrestat.
I proto se PL.cz Roberta Šlachty zeptaly, když ho v centru Liberce potkaly, kdo by měl být v kriminále, a přitom si chodí po svobodě. „To není těžká otázka. Podívejte se na soudy, o kterých píšete, Parlamentní listy o nich také píšou, a které nedopadly,“ konstatoval. „Bohužel náš trestní řád je z roku 1961 a na ekonomické kauzy se nikdo nedíval a nechtěl se dívat. Vezměte si devadesátky. O čem to bylo? Ekonomickou kauzu nevyšetříte dvacet let zpátky, ani deset let,“ uvedl. Chybí snad dostatečné zákony, nebo co? „Politická vůle. Řekněte mi po čtyřech letech této vlády, co vám utkví v hlavě, že by v legislativě protlačili. Máte tam zákon o lobbingu, zákon o státním zastupitelství, trestní řád, oznamovatelé korupce. Všechno tam zůstalo, žádná shoda není,“ postěžoval si.
Smějí se nám do tváře
O jednom takovém výtečníkovi má Šlachta povídání na své facebookové stránce. „Smějí se nám přímo do tváře. Pro ně pravidla neplatí. Pamatujete, jak si Roman Janoušek lyžoval v Alpách, když měl v té době sedět v base? Janoušek není jediný,“ popisuje na úvod a zmiňuje Jiřího Syrovátku, kámoše Františka Mrázka, který měl za svoje daňové podvody, kdy stát obral o 51 milionů, skončit ve vězení. Ale neskončil, protože těsně před vynesením rozsudku se mu „náhodou“ udělalo velice špatně. „Prý rakovina tlustého střeva. Měl mít za sebou operaci, chemoterapii, prostě beznadějný stav. Prognóza maximálně pět let života. Soudce mu proto odpustil celý trest a do vězení Syrovátka vůbec nenastoupil,“ připomínal.
Robert Šlachta diskutoval s veřejností v Liberci. Foto: Oldřich Szaban
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban