Jak informoval například server Politico, ukrajinská vláda tlačí na USA, aby mohla jimi dodané zbraně používat i na území Ruské federace. Tvrdí, že jim tento zákaz zabránil v tom, aby zaútočili na vojáky seskupující se u Charkovské oblasti. „Ukrajinští představitelé několik týdnů sledovali, jak se Rusové shromažďují u ukrajinských hranic a kvůli politice Washingtonu nemohli použít zbraně dodané Spojenými státy k preventivnímu úderu. Bidenova vláda jako podmínku pro zaslání zbraní dlouhého doletu na Ukrajinu uvedla, že nemohou být použity k úderu uvnitř ruského území,“ uvádí Politico.
„Viděli jsme, že jejich armáda sedí jeden nebo dva kilometry od hranic uvnitř Ruska, a nemohli jsme s tím nic dělat,“ řekla v jiném rozhovoru Oleksandra Ustinová, šéfka zvláštní ukrajinské parlamentní komise pro zbraně a munici. Dodejme ovšem, že jeden až dva kilometry od hranic je vzdálenost, na kterou by se dalo pohodlně použít dělostřelectvo. Ustinová uvedla, že nemohou například použít rakety HIMARS.
Jak uvádí server Voice of America, na Bidena už tlačí skupina zákonodárců z obou amerických partají, aby útoky americkými zbraněmi na ruské území povolil. Například bývalá náměstkyně ministerstva zahraničí Victoria Nulandová v rozhovoru pro ABC řekla, že pokud Rusko útočí na Ukrajinu ze základen na svém území, pak jsou tyto základny oprávněným cílem. „Myslím, že je načase poskytnout Ukrajincům větší pomoc při útoku na tyto základny uvnitř Ruska,“ prohlásila. Souhlasí s ní dle Voice of America nejméně dva bývalí velvyslanci.
Mluvčí Pentagonu Pat Ryder uvedl, že ministerstvo obrany bude nadále s Ukrajinci ohledně zbraní komunikovat, stejně jako se svými partnery. Ale prozatím se na této politice nic nemění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta