Včera došlo k masivnímu výpadku elektřiny ve Španělsku, Portugalsku a na jihu Francie, jehož následky pociťují lidé dodnes. Stále se spekuluje, co tento masivní výpadek způsobilo.
Portugalský správce elektrické sítě REN již v pondělí uvedl, že nemá žádné informace o tom, že by za výpadkem byl kybernetický útok. Naopak zazněla teorie, že k výpadku vedla vysoká oscilace v elektrickém vedení, která se ze Španělska přenesla do Portugalska. Tuto teorii cituje i deník Guardian, s dalšími detaily, tedy že se jedná o vzácný jev, který vzniká kvůli teplotním rozdílům ve španělském vnitrozemí.
S touto teorií nesouhlasí energetická konzultantka Kathryn Porterová. Podle ní není jasné, co výpadek způsobilo. Ale teorii o oscilaci nevěří. Míní, že za výpadkem může být selhání sítě, ale nevylučuje ani kyberútok.
Upozorňuje, že na Pyrenejském poloostrově měla síť malou setrvačnost, zejména okolo doby oběda. A k tomuto selhání došlo právě v této době. Nízká setrvačnost podle ní vede k tomu, že se událost rozšířila. „Není pravděpodobné, že za událost mohou obnovitelné zdroje, ale jsou pravděpodobným důvodem, proč se tak rozšířila, což ukazuje, jaké je riziko sítě s malou setrvačností,“ uvedla.
Obáváte se násilností během letošní volební kampaně?Anketa
Naopak větrné a solární zdroje produkují stejnosměrný proud, který je přeměněn na střídavý, ale tyto zdroje samotné nevytvářejí vlnu střídavého proudu, jen ji kopírují.
Frekvence dle Porterové také souvisí s nabídkou a poptávkou. Když nabídka převyšuje poptávku, tak se frekvence zvýší. A obnovitelné zdroje jsou proměnné, mraky a větrné poryvy způsobují výkyvy.
„Sítě s vysokým podílem obnovitelných zdrojů jsou tedy méně stabilní a je obtížnější udržet frekvenci ve správném rozsahu. Elektrická zařízení jsou bohužel na frekvenci citlivá a při přílišném pohybu se rozbijí. Proto mají ochranná zařízení, která způsobují jejich vypínání, což vede k výpadkům a blackoutům,“ vysvětlila.
Přidala ještě dovětek, proč větrné elektrárny produkují stejnosměrný proud, je to proto, že jejich rotace jim zabraňuje v synchronizaci se sítí, takže se střídavý proud převede na stejnosměrný a následně opět na střídavý.
I was delighted to appear on @GBNEWS this evening to talk about the Spanish blackout
— Kathryn Porter (@KathrynPorter26) April 28, 2025
Here's my take so far
??We don't know what caused the event. I'm not buying this temperate oscillation story which I think has been discounted now anyway. It might have been a grid fault but…
In this context inertia is resistance to change
— Kathryn Porter (@KathrynPorter26) April 28, 2025
Grids run on alternating current which is produced from the rotation of conventional turbines (gas, coal, nuclear, hydro, but not wind)
The speed of rotation creates the shape of the alternating current and voltage which is a sine…
O nízké setrvačnosti v síti na Pyrenejském poloostrově hovoří i další odborníci. Energetický zpravodaj Bloombergu Javier Blas zveřejnil, jak vypadaly podíly zdrojů ve Španělsku ve 12.30, přičemž výpadek začal ve 12.35. Samotné solární elektrárny poskytovaly přes 60 % elektrické energie, k tomu 12 % pocházelo z větrných elektráren. Podotkl, že před výpadkem bylo ve španělské síti málo zdrojů elektřiny z turbín, takže síť měla nízkou setrvačnost.
Na nízkou setrvačnost upozornil také expert na jadernou energii, Mark Nelson. „Malé nebo středně velké poruchy v síti se velmi obtížně zvládají a mohou se kaskádovitě zvrhnout v rozsáhlejší nestabilitu a výpadky, pokud je síť v nízkém stavu setrvačnosti, jako tomu bylo v pondělí ve Španělsku těsně před masivním, stále probíhajícím blackoutem,“ uvedl.
GRID INERTIA & SPANISH BLACKOUT:
— Mark Nelson (@energybants) April 28, 2025
An analogy in an article from @ENEC_UAE CEO Mohammad al-Hammadi contains this useful metaphor, from @QvistStaffan's team at Quantified Carbon.
Small or medium-sized disturbances on the grid become very difficult to manage and can cascade into… https://t.co/j8QUsogBS9 pic.twitter.com/y5mpfHb5Fk
Že za španělský výpadek mohou „občasné zdroje“, tedy soláry a vítr, si myslí také bývalý ministr dopravy Vladimír Budinský, který vede spolek Konec uhlí – Nová energie. „Blackout vinou solárů, nic jiného za tím v poledne být nemůže,“ uvedl a posléze dodal: „Vinou občasných zdrojů dnes došlo ve Španělsku k blackoutu, to je zřejmá věc. To je hrozba s rostoucí výrobou ze solárů i pro nás. Uhelné elektrárny by v případě blackoutu hrály zásadní roli při obnovení dodávek.“ Jen před pár dny přitom zaznamenala španělská síť nový rekord, kdy ve všední den obnovitelné zdroje pokryly celkovou spotřebu energie.
Vinou občasných zdrojů dnes došlo ve Španělsku k black-outu, to je zřejmá věc.
— Konec uhli - Nova energie (@NovaUhli) April 28, 2025
To je hrozba s rostoucí výrobou ze solárů i pro nás. Uhelné elektrárny by v případě black-outu hrály zásadní roli při obnovení dodávek.
https://t.co/EPeckskHUx prostřednictvím @SeznamZpravy
Blas ještě dnes ráno doplnil, že 99 % elektrické sítě je opět v provozu. „O příčinách nejhoršího výpadku proudu v Evropě, který postihl více než 55 milionů lidí převážně ve dvou zemích a trval více než půl dne, se stále mlčí,“ poznamenal.
UPDATE: Spain / Portugal blackout.
— Javier Blas (@JavierBlas) April 29, 2025
Spanish grid operators says it has restored 99% of the power. Still, silence about the causes of the worst blackout in living memory in Europe, which affected > 55 million people across mostly two countries and lasted more than half-a-day. https://t.co/r8I05z73bC
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.