EU je těžké místo, kolem stolu nás je 27 a tak velcí jako Němci, Francouzi mají pevnou vůli. A ve věci migrace mají protichůdné stanovisko proti našemu a tehdy se člověk musí pustit do boje a jasně říct, že toto pro nás není dobré. Na pana premiéra Babiše se dá spolehnout. Někdo z boje uteče a někdo se do něj pustí. On se do boje pustil a díky tomu jsme zabránili migraci do Čech i Maďarska.
Do českých voleb se Viktor Orbán míchat nechtěl, ale uvedl to na opačném příkladu. „Nevím, jak se Češi rozhodnou ve volbách, ale rád odevzdám a přepustím své místo v Maďarsku jemu. Maďaři by měli radost, kdyby měli tak dobrého premiéra,“ řekl Orbán v narážce na Andreje Babiše.
Musíte dát pozor a vystihnout moment, když nesouhlasíte, a okamžitě vystoupit. Rozhoduje se tam jednohlasně, což je důležité. Viktor je můj vzor a neměl jsem na něj složku a včera jsem musel žádat, aby mi vytiskli jeho životopis,“ řekl vysmátý Babiš. „Zjistil jsem, že je skutečný hrdina. Byl symbolem revoluce a odporu proti komunistickému režimu v Maďarsku. U nás v médiích stále čteme, jaký je autokrat apod., ale Viktor sám řekne, jak to bylo a jak za ním tady chodil Walesa a Václav Havel. Je v politice od roku 1988 a překvapilo mě, co všechno má za sebou. Nikdy dřív jsme neměli moc času o tom mluvit.“
„Věděli jsme, že komunismus jednou skončí a že Sověty vytlačíme z Maďarska, ale nevěděli jsme, kdy to bude. Od potlačení maďarského odporu, který byl krvavý, každá generace čekala, kdy konečně už režim padne. Moje jméno se poprvé objevilo v komunistickém tisku, kdy jsem byl nadšen. Otec mi říkal, že v našem životě Rusové nikdy neodtáhnou a komunismus nebude mít nikdy konce. Cítili jsme ale, že do politiky zasáhnout musíme, jinak nic nezměníme. Šli jsme do toho, protože jsme v roce 1988 cítili příhodnou chvíli, a organizovali demonstrace. 16. června 1989 jsme komunisty dostali pod tak silný tlak, že museli souhlasit, abychom pohřbili vedoucí osobnosti revoluce v roce 1956, kteří byli popraveni a leželi v anonymních hrobech. Komunisté tehdy ustoupili a mohli jsme pohřbít své hrdiny. Tam požádali jednoho mladíka, aby promluvil, a tím mladíkem jsem byl já. 200 tisíc lidí na tom pohřbu bylo. Dostal jsem mikrofon do ruky a na rovinu jsem řekl, že komunisté musejí odejít, Sověti musejí pryč z Maďarska atd. Od té doby znám Michnika, Havla, Walesu a další odpůrce komunismu té doby. Jsem pouliční bojovník, nejsem řádný člověk elity. Pocházím z malé vesnice a jsem v rodině první, kdo absolvoval univerzitu. Do politiky mě tedy dostala touha po svobodě,“ popisoval maďarský premiér.
Zmínil, že v Maďarsku měla velký ohlas i česká kultura. „Kunderovi vždy budu vděčný, protože napsal Nesnesitelnou lehkost bytí, Menzelovi za jeho film Hoří má panenko a Páralovi za jeho knihu Milenci a vrazi odehrávající se v tomto městě,“ sdělil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka