Česko sužují extrémně silné srážky a lidé se připravují na riziko povodní. Na internetu se objevila mapa, kde lidé mohou přehledné ve svém počítači nebo v mobilu sledovat, jak se situace na tuzemských řekách vyvíjí a kde hrozí aktuálně nebezpečí.
K mapě se hrdě přihlásil ministr životního prostředí Petr Hladík na platformě X. „Podařilo se nám propojit Český hydrometeorologický úřad a mapy.cz. Máme tak aktuální a přehledné informace o povodních a o hrozbě nebezpečí na českých řekách,“ oznámil ministr Hladík.
A protože jeho příspěvek působí, jako by za vytvořením povodňové mapy stal právě on, objevila se na internetu kritika, že si přičítá cizí zásluhy. „Ministr Hladík je takový nekňuba, že by mohl hned přestoupit od lidovců k pirátům,“ komentoval Ondřej fér příspěvek Hladíka.
Ministr Hladík je takový nekňuba, že by mohl hned přestoupit od lidovců k pirátům. pic.twitter.com/3B9qGhkFyF
— Ondřej Fér (@ondrejfer) September 13, 2024
Povodňovou mapu totiž vytvořil portál Seznam.cz. Na to poukázal sám jeho majitel Ivo Lukačovič. „Top, kluci, top,“ ocenil jejich práci.
„Abychom nedusili webovku https://hydro.chmi.cz/hpps/ tak tým @mapy_cz vyrobil její ‚mirror‘ na https://mapy.cz/s/jefafomega a část trafficu z HP @seznam_cz směřujeme tam, aby byla zachována plná funkčnost @CHMUCHMI pro složky IZS,“ sdělil produktový manažer Seznamu Marek Vacek ke vzniku povodňové mapy
Top kluci top https://t.co/2GzYgXRNi4
— Ivo Lukacovic (@ilblog) September 13, 2024
„Na webovém rozhraní je možné si přepnout zobrazení na povodňovou mapu a sledovat aktuální stav řek,“ vysvětlila také Veronika Geltner z tiskového oddělení společnosti Seznam.cz, která portál Mapy.cz provozuje.
Zobrazovány jsou informace z měřicích bodů na jednotlivých průtocích, které ČHMÚ eviduje. Barevné značení Mapy.cz přebírají přímo od ČHMÚ. Modrá barva značí normální stav, červený bod už ale znamená ohrožení.
Situace ohledně předpovědi extrémních srážek je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002. Ministři to zmínili na tiskové konferenci. V ohrožení podle Hladíka jsou nejen klasická záplavová území – bleskové povodně se podle něj mohou objevit i v místech, kde obvykle nebývají. Kromě srážek varoval i před silným větrem, který může působit pády stromů.
Podle varování ČHMÚ může od čtvrtka do neděle na některých místech v ČR spadnout víc než 300 milimetrů srážek. Některé toky tak mohou dosáhnout stupně povodňové aktivity.
??Výstraha ČHMÚ ?? Během následujících dní, minimálně do neděle, bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže spojená s frontálním rozraním, které bude na většinu území přinášet výrazné srážkové úhrny, v jihovýchodní polovině Česka a místy i na návětří výše položených míst až… pic.twitter.com/4kDrbuQvqz
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) September 11, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská