Netradičně v zámoří začne tentokrát pravidelný přehled mediálních zajímavostí. „Není to zpráva z uplynulého týdne, je už dřívější, ale dostal jsem se k ní až nyní a myslím si, že bude čtenáře zajímat. Našel jsem ji na serveru businessinsider.com. Týká se toho, že budoucí americký viceprezident JD Vance prohlásil, že Spojené státy mohou přehodnotit své zapojení do NATO, pokud Evropská unie bude regulovat aktivity amerických platforem sociálních médií. Samozřejmě, že se jedná o kauzu Elona Muska, který je vlastníkem sítě X, dříve Twitter, a jeho spor s orgány EU. Ty se snaží regulovat fungování různých podobných platforem, jako je X, na území Evropské unie. Případně je velmi dramaticky v sedmiciferných částkách a ve vysokých procentech ze zisku pokutovat, pokud nebudou jejich provozovatelé dostatečně poslušní příkazů, co dostanou z Unie,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Konkrétně jde o Muskovo tvrzení, že dostal výhrůžný dopis, ve kterém stálo zhruba toto: „Postihneme vás, pokud jste platformou pro Donalda Trumpa,“ což je docela silný politický pokus o vměšování do amerických prezidentských voleb a obecně do vývoje v geopolitice. „Evropská unie k tomu není nikým a ničím oprávněna. Ze žádné – z Lisabonské ani jiné – smlouvy to neplyne. Je to svévole úředníků v čele s paní Leyenovou a dědiců cenzurního odkazu paní Jourové, kteří si myslí, že poručí větru, dešti a zakážou svobodně myslet nejenom na území EU, ale už i ve Spojených státech. JD Vance otevřeně zpochybňuje, jestli Spojené státy mají podporovat NATO, když to – cituji – ‚nerespektuje americké hodnoty‘. A pokračuje: ‚Je šílenství, že podporujeme vojenskou alianci, pokud tato aliance nebude podporovat svobodu slova‘,“ cituje mediální analytik.
Tak dramatickou reakci USA Evropská unie ještě nevyvolala
Považuje to za něco naprosto nevídaného s tím, že bychom si těžko představili obdobnou situaci před nějakými pěti či deseti lety. „Už tehdy Evropská unie a její orgány měly tyto tendence rozkazovat celému světu a poroučet větru, dešti. Ale že by tím vyvolaly až tak dramatickou reakci Spojených států, to se ještě nestalo. Když zmíněnou informaci rozložíme na prvočísla, tak samozřejmě dojdeme k závěru, že jde Američanům mimo jiné i o to, aby si zachovali odběr svých vojenských dodávek, ale aby nemuseli nic platit. To jsme viděli i ve vztahu k Ukrajině a v posledních vyjádřeních té budoucí Trumpovy administrativy. Takže byznys pro americké firmy zůstane, avšak platit to bude Evropa, Evropská unie, tedy my, co platíme každoročně nehorázné peníze Evropské unii,“ podotýká Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník