„Dnes zde detailně zaznívají náměty, o nichž jsem psal již před 20 lety jako osamělý hlas v poušti. Za to mě tehdy z Lidových novin nazvali psychiatrickým případem. Sarkasticky psali: je snad ten Kuras ještě i jasnovidec?“ kvitoval s potěšením, že průkopnická práce přešla i do další generace. „Děkuji, že teď už se zase mohu věnovat taoistickému sexu,“ sklidil úvodem svého řečnění od publika potlesk.
Připojil i židovské přísloví, které by dnes bylo užitečné používat: „Když nemůžeš, co chceš – musíš chtít, co můžeš.“
A pustil se do svého tématu o západní civilizaci, kterou, podle jeho slov, „obchází strašidlo diverzity“. „Nejvíc straší v anglofonních zemích, kde po staletí platilo pravidlo, že co není výslovně zakázáno, to se smí, a že nikdo nesmí být zpětně souzen za čin, který v době vykonání nebyl protizákonný,“ pravil Kuras.
Toto zmíněné pravidlo je dnes nahrazeno pravidlem novým, podle nějž může být souzen kdokoli za cokoli, co se ze dne na den označí za hanebné. A to i zpětně – za čin vykonaný před deseti, dvaceti či třiceti lety... nebo před dvěma staletími.
„Navíc, dnes může být posuzován někdo i za to, že vypadá jako někdo, kdo se dopustil něčeho hanebného, či to o něm někdo tvrdí, aniž by to musel soudně dokazovat,“ pokračoval spisovatel.
Výslovně zdůraznil termín „diverzitokracie“ – tím míní pojmenování fenoménu, jemuž se prozatímně říká „diversity politics“.
„Jde už nejen o politickou ideologii, nýbrž o široce fungující systém vládnutí. Je to systém, který vzniká mimo státní struktury, ale tak, že tyto struktury zvenčí ovládá,“ zdůraznil Kuras, „a děje se tak způsobem, kdy se nedá přesně identifikovat, kdo vládne a podle jakých definovaných pravidel.“
„Tato pravidla se totiž den ze dne mění, a s nimi roste počet příkazů a zákazů. Nikdo si není jist, zda něco, co byla včera pozitivní, se stane zítra negativním, a co bylo povoleno, že se náhle zakáže a bude se retroaktivně trestat.“
Tato diverzitokracie, podle Kurase, postupuje přesně podle Orwellova varování, z něj si udělala recept a stala se přesným opakem toho, co původně znamenala. „Místo aby jednotlivé rozdílnosti včleňovala, dělí je na menšiny, jimiž společnost rozděluje a rozkládá,“ konstatoval Kuras a podotkl, že „ve Spojených státech „letos náhle zešílela do podoby těžko racionálně uchopitelné“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab