„Omluvte se.“ Vidlák si čmuchání Novinky.cz nenechává líbit

26.02.2025 23:00 | Zprávy

Daniel Sterzik, předseda přípravného výboru hnutí Stačilo!, který vede neziskovou organizaci Institut českého venkova, se důrazně ohradil proti článku reportérky Karolíny Brodníčkové na serveru Novinky. Ta ho obvinila z netransparentního financování institutu, podezřelého propojení s hnutím Stačilo! a jeho financování. Zároveň tvrdí, že institut nezveřejňuje výroční zprávy, nemá transparentní účet a jeho finanční toky jsou neprůhledné. Sterzik tato tvrzení odmítá, označuje institut za plně transparentní a požaduje omluvu. Pokud k ní nedojde, zvažuje právní kroky.

„Omluvte se.“ Vidlák si čmuchání Novinky.cz nenechává líbit
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Daniel Sterzik alias Vidlák

Reportérka Karolína Brodníčková ve svém článku s titulkem Za Stačilo! stojí netransparentní neziskovka. O jejím financování „Vidlák“ mluvit nechce zveřejněném na Novinkách uvádí obvinění vůči Danielu Sterzikovi alias Vidlákovi, který je předsedou přípravného výboru hnutí Stačilo! a zároveň již dva roky vede neziskovou organizaci Institut českého venkova, na jejíž provoz vybírá peníze. Podle redaktorky je však financování tohoto spolku neprůhledné a není jasné, jak jsou získané prostředky využívány.  

Článek upozorňuje na to, že institut nezveřejňuje výroční zprávy, nemá transparentní účet a veřejnost nemá možnost zjistit, kolik peněz získal a od koho. Přestože zákon umožňuje, aby spolek přijímal finance i ze zahraničí, podle Brodníčkové tak není jasné, zda se tak děje a v jakém rozsahu. „Spolek na rozdíl od politické strany může přijímat peníze i ze zahraničí. Sám pak může politickou stranu sponzorovat. Na účet pro dary a příspěvky hnutí Stačilo! loni přistálo od Daniela Sterzika 30 tisíc korun,“ píše reportérka.

Dále uvádí, že Sterzik díky příjmům z institutu nemusel chodit do zaměstnání a údajně si mohl dovolit i nákup nemovitostí, přestože podle stanov spolku nemá jako ředitel nárok na plat.  

Další pochybnosti podle ní vzbuzuje samotná činnost spolku. Stanovy sice uvádějí, že by měl podporovat zemědělství, chovatelství a soběstačnost, ale Brodníčková tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že institut skutečně pořádá slíbené workshopy, naučné kurzy nebo jinak naplňuje své poslání. Podle článku je hlavní veřejnou aktivitou institutu Sterzikův blog, kde se věnuje převážně kritice Evropské unie, západních vlád a domácí politiky.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Strach

SPD sice dost často šíří strach, ale vy zase neděláte nic proto, abysme se jako lidé nemuseli bát nejen o svou budoucnost, ale i budoucnost svých dětí. Vždyť naše životní úroveň je dost mizerná. A co s tím děláte? A k té výpovědi, fakt myslíte, že dvojnásobné odstupné je dostatečná kompenzace za bez...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Danieli. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLojza z Liberce , 27.02.2025 11:17:42
Dejte si na ně pozor, oni po Vás půjdou. Tohle byl jen nástřel. Já už jsem psal, že se na Stačilo a SPD něco chystá. Já vím, že se opakuji, ale je důležité o tom psát. ONI se vás bojí a budou dělat vše, aby vás zničili.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Lidem dojde trpělivost. Po odsouzení Le Penové udeřil zakladatel českých Pirátů

14:00 Lidem dojde trpělivost. Po odsouzení Le Penové udeřil zakladatel českých Pirátů

Odsouzená francouzská politička Marine Le Penová má zastání v Česku z nečekané strany. Zakladatel Pi…