,,Otřesné, horor." Babiš se uvolnil v hospodě: O Šabatové, EU a prasatech

20.05.2019 8:08 | Zprávy

REPORTÁŽ Andrej Babiš přijel do Chrastavy a mluvil i o zemědělství. „Po revoluci jsme řekli, všechno si dovezeme. Proto máme největší koncentraci řetězců na obyvatele. Zaspala se doba a teď to dohánět bude velmi těžké. A ještě jsme dovolili kupovat půdu cizincům,“ stěžoval si. A také o školství, které je divné. „Na vládě řešíme, že přijde ombudsmanka a péruje tam Plagu, že někdo neudělal maturitu z matematiky. Všechno se všude řeší, dokonce úkoly známkují nějaké organizace. No horor,“ podivoval se. Europoslankyně Dita Charanzová kritizovala fakt, že čeští europoslanci se nedokážou spojit ve prospěch Česka. „Jsme v tomhle opravdu unikát. Je to škoda. Děláme si tam ostudu,“ konstatovala.

,,Otřesné, horor." Babiš se uvolnil v hospodě: O Šabatové, EU a prasatech
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Andrej Babiš v Chrastavě

Do Chrastavy v neděli odpoledne zavítal Andrej Babiš spolu s první trojkou kandidátky do evropských voleb, současnými europoslankyněmi Ditou Charanzovou a Martinou Dlabajovou a „zemědělcem“ Martinem Hlaváčkem. Sestavu doplňoval domácí Petr Rozmajzl, který je na čtrnáctém místě kandidátky hnutí ANO do evropských voleb. Debata se konala v hospodě u fotbalového hřiště Spartaku Chrastava. Úvodní slovo měl premiér a předseda hnutí ANO. „My máme heslo, že vás ochráníme od různých věcí, které z Bruselu občas zaznívají. Třeba povinné přijímání migrantů, které nám chtěli nadiktovat, se nám podařilo zastavit. Pro nás je důležité, že jsme sedmá nejbezpečnější země na světě. Na rozdíl od některých zemí v Evropě, kde na předměstích je dneska riziko v noci fungovat, je to tam nebezpečné. Je to pro nás velká hodnota,“ zdůraznil.

Zmínil i energetiku. „Některé evropské země říkají, že jádro je špinavé. My naopak říkáme, že jádro nemá emise. Neměli bychom to s těmi klimatickými změnami přehánět. Evropa vždycky něco vymyslí jako soláry, a jak to dopadne. Česko je jedna ze zemí, kde se vyrábí nejvíce aut v Evropě. Do roku 2040 nemají být v Evropě spalovací motory, bude všechno elektro. Kde  se to ale bude vyrábět? Všechno v Číně nebo v Koreji,“ uvedl.

„Evropská komise přichází s různými nápady, chová se jako politické uskupení, přitom Komise by neměla dělat politiku,“ domníval se. Poté konstatoval – když uvažoval o tom, jak použít peníze, které ještě z Evropy přijdou – že za třicet let od revoluce jsme nepostavili ani jednu přehradu, nemáme žádné rychlovlaky, nemáme dostavěné dálnice. „Důchodci se na to moc netváří, ale jde o naši budoucnost, jejich vnoučata,“ vysvětlil. I on se věnoval současnému největšímu politickému hitu – dvojí kvalitě potravin. „Na úrovni Evropské rady jsme byli přehlasováni, situace není pro nás dobrá. Zítra předkládají na vládě – ministři Toman a Havlíček – naši legislativu, která zavádí to, že pokud kontroloři zjistí, že na nějakém obalu je jiná potravina, jiné složení, tak ten řetězec riskuje pokutu až do padesáti milionů,“ upozornil.

Chápu euroskepsi Čechů

Následně se přítomným představila jednička kandidátky hnutí ANO do evropských voleb Dita Charanzová. „Přes dvacet let se věnuji Evropské unii, byla jsem v diplomacii, v Bruselu. Vždy mi vadilo, že jsme tam měli poslance, kteří nebyli vidět, šli tam tak nějak na odpočinek. Kolikrát se ani nedomluvili, neznali jazyky. Tohle chceme s Martinou Dlabajovou změnit, obě mluvíme čtyřmi jazyky. Je tam 751 poslanců, a když se s nimi nedomluvíte, nemůžete vůbec nic prosadit,“ řekla europoslankyně, která pracuje ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Za svoji činnost získala v roce 2016 Oscara v kategorii zahraniční politika, ve stejném roce ocenění v projektu New Europe 100 pro osobnosti ze střední a východní Evropy a v roce 2019 cenu od Evropské asociace záchranných složek za návrh, aby záchranné složky obdržely automaticky GPS polohu volajícího. 

„Jedna z věcí, které se mi povedly, byla v oblasti volání, Česko má jedno z nejdražších cen volání v Evropě,“ sdělovala Charanzová a její hlas zanikal ve vyzvánění mobilu jedné z přítomných, které někdo bez ohledu na vysoké ceny volal. „Ještě minulý týden, kdybyste odsud volali do Německa nebo na Slovensko, tak naši operátoři inkasovali 25 korun za minutu. Od této středy díky mému návrhu je to šest korun za minutu. Je to opravdu mravenčí práce, nedosáhnete toho přes noc, ale když si seženete podporu, je toho možné dosáhnout,“ vysvětlila.

„Třeba u zbraňové směrnice jsem si naivně představovala, že bude všech 21 českých europoslanců stát za mnou. Nestálo. Byla to ta Charanzová za ANO, opravdu se tam dostávala domácí politika. Jsme v tomhle opravdu unikát. Je to škoda. Děláme si tam ostudu. Proto vás prosím, přijďte volit, abychom měli větší sílu a byli silnější,“ konstatovala. V rozhovoru v předvolebních novinách hnutí ANO také odpovídala na otázku, proč jsou Češi k Unii tak euroskeptičtí. „Budete se divit, já ty lidi chápu. Jednak je to chyba samotné EU, která na nás chrlí zbytečné regulace. Kolik mě stálo energie poprat se s některými nesmysly, jako je třeba zbraňová směrnice. Ale když pak nastanou situace jako migrační krize a Evropa není schopná zareagovat? To je přece příšerný vzkaz lidem. No a lidi byli zvyklí, že jsme posílali do Bruselu politiky za odměnu. Na odpočinek a pro hezké peníze. Nedivte se, když teď nevěří, že tam opravdu někdo chce pracovat.“

V Chrastavě ještě Charanzová pochválila dvojku kandidátky, Martinu Dlabajovou. „Je první český europoslanec v historii, který získal ocenění za svoji práci v Bruselu.“ Konkrétně to bylo v roce 2015, kdy dostala Oscara za práci ve výboru pro zaměstnanost a sociální věci. V roce 2019 ještě získala zlatou Merkurovu medaili za dlouhodobou podporu podnikatelského prostředí a rozvoj Hospodářské komory. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina, o to jde. O čem se mlčí kolem milosti pro Bidenova syna

7:40 Ukrajina, o to jde. O čem se mlčí kolem milosti pro Bidenova syna

Za měsíc se Donald Trump ujme vlády. Do té doby ale stále vládne Joe Biden, který včera plně využil …