„Záleží na tom, v jakém kraji. Nemám přehled. Co se týká státu, cítím obrovský propad vzdělanosti. Nehledě na to, že i současní ministři… Mění se jako papuče, staré, roztrhané. Nechal si vzít tolik peněz!“ uvažovala jedna z bývalých kantorek z Moravy, dnes seniorského věku. „Asi u pětikolky není prioritou vzdělaný národ, potřebují národ, který je lehce ovladatelný, podle mě. Třeba Rožnov se hodně snaží. Co mám informace nakonec i z ministerstva, jsou dvě školy, které jsou v pohodě, ale ty ostatní jdou dolů. Nic dalšího k tomu neřeknu,“ dodala s tím, že po stránce vzdělanosti a celospolečensky očekává zhoršení situace.
A mezi lidmi zaznívá i toto: „Naše školství jde spíše dozadu než dopředu. Jsou sice výjimky, ale ty nemohou tvořit základ vzdělanosti. Státní politika je ovlivněna tím, že pro politiky to není nosné téma, když přijdou k moci. Toto téma je pro ně nosné před volbami. Mám dva vnuky školou povinné a jsem spíše zděšena než nadšena. Když mladý učitel má základní metodu frontální výuku, tak je to hrůza.“
Radek Sárközi: „Otrávilo to skoro všechny pracovníky škol…“
Prezident spolku Česká pedagogická komora Radek Sárközi uvedl: „Přijde mi absurdní, že by se ve školství škrtalo skoro dvanáct miliard korun. Ještě by se hrozilo tím, že se propustí snad přes třicet tisíc zaměstnanců škol. Je to v rozporu s programovým prohlášením vlády. Otrávilo to skoro všechny pracovníky škol, že se někdo k nim takto chová.“
Dotazníkové šetření pedagogické komory totiž prokázalo ještě před prázdninami, že učitelé byli hodně naštvaní. V dotazníku se 93 procent respondentů klonilo k tomu, že by se měla vyhlásit stávková pohotovost, a 72 procent odpovědělo, že by stávkovali. „Už tehdy byla nespokojenost dost velká,“ poznamenal.
Pro představu laické veřejnosti dodal, že ve vlastním dotazníkovém šetření zaměstnancům škol pokládali několik otázek, a odkázal na výsledky na svých webových stránkách.
Popsal jasně, jak to chodí v reálu a co je třeba oddělit. „Lidskou stránku práce, slavnostní část… V přípravném týdnu zdobili třídy, připravovali se na žáky,“ přemýšlel. „Často učitelé třeba i kupují vybavení do třídy ze svého. Zvlášť učitelky prvního stupně nebo u vychovatelek družin je to snad běžná věc. To je jedna věc,“ už se ironicky zasmál.
Signály, které vyslal kabinet návrhem o státním rozpočtu, totiž učitele zklamal. „Vypadá to nejen, že školství není priorita, ale je na úplně posledním místě. Říkám to tak, jak to je. Dá se i statisticky doložit, že je školství na posledním místě. Máme to v tiskové zprávě. Loni byl pokles reálných mezd nejvyšší v oblasti vzdělávání a v letošním čtvrtletí byl zase nejvyšší v oblasti vzdělávání,“ uvedl. „Poslední místo. Za tím si stojím,“ dodal.
Europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM k začátku školního roku zveřejnila na sociální síti, že si vybavuje skoro všechny začátky školního roku. „Neměla jsem radost z konce prázdnin, ale moc jsem se těšila na spolužáky a některé učitele. Šíma to má podobně,“ uvažovala. „Každopádně přeji všem žákům a studentům pohodový start do nového školního roku, chuť do učení, zasloužené úspěchy v lavicích a tolerantní pedagogy. Rodičům přeji hodně trpělivosti a pevné nervy, stejně tak učitelům, kuchařkám, uklízečkám, školníkům, zkrátka všem, kdo se na chodu škol podílí a kterým bych přála i lepší podmínky pro jejich důležitou práci a dostatečné ohodnocení,“ vzkázala s červeným vykřičníkem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.