Karel Srba byl dlouhé roky vojenským rozvědčíkem, zažil jak komunistickou rozvědku, tak po roce 1989 tu demokratickou. První otázka moderátora tedy směřovala na to, jak Srba vnímá tehdejší vztah Československa k armádě Sovětského svazu a jak se dívá na dnešní vztah České republiky k Rusku a k jeho armádě. Sovětskou armádu označil Srba za silnou a perfektně vyzbrojenou, nicméně dodal, že jejich vojáci, zejména na nižších pozicích, fungovali z donucení vlivem povinné vojenské služby a nevěděli kdo jsou, kde jsou a za co bojují. Zmínil také, že Sověti disponovali skvěle zabezpečenými jadernými vojsky a na lidském životě v této armádě příliš nezáleželo. „Armáda, která hrozila světu, ale nevážila si svých vlastních lidí,“ řekl Srba. Vyšší mínění má o GRU, se kterou přišel do styku. Popisuje ji jako profesionální, drsnou a dobře fungující organizaci s minimem neúspěchů.
GRU dnešní doby je podle něj pravděpodobně velmi podobnou organizací. Dnešní ruskou armádu označil za vysoce sofistikovanou, perfektně vyzbrojenou a perfektně vycvičenou. Navzdory menší velikosti oproti sovětské se Srba domnívá, že její současná údernost je vyšší. „Je to armáda, kde záleží na lidských životech, už to není ten systém ‚nas mnogo‘,“ zmínil další rozdíl. Zmínil nedávno vyvinutý tank T-14 Armata, ve kterém posádka sedí v obrněné kapsli, která má zvýšit její šance na přežití v případě zásahu. „Co jsme viděli na Krymu, je to armáda, která měla kevlarové přilby, byla perfektně vyzbrojená, ale i vybavená. Umí se orientovat v terénu, je to armáda, která má profesionální vedení,“ pokračoval. Zároveň prý ale dochází k tomu, že Rusové vyvinou supermoderní vojenskou techniku, například stíhací letoun, ale vyrobí ho jen v několika málo kusech a zase se pustí do dalšího výzkumu, aby dále nezaostávali za světovým vývojem. Konečnou situací je pak stav, kdy sice dnešní Rusko disponuje supermoderními zbraněmi, ale v malém množství.
Poté došlo na srovnání ruské a americké armády. „Ruská armáda je v prvé řadě armádou národní. Ví, za co bojuje, koho hájí,“ podotkl Srba, podle kterého je na tom s motivací obdobně i čínská armáda. Co se týká armády USA a západních armád obecně, podle Srby jde o armády výborně materiálně vybavené, ale potýkající se s problémy, jako je otázka genderu, a „problémy typu, co který voják smí a co nesmí“, myslí si. „Tyto armády jako celek NATO samozřejmě nejsou národní armádou, je to směsice armád včetně turecké armády, která je i vyznáním výrazně jiná,“ dodal. Není navíc žádným tajemstvím, že mezi armádami Řecka a Turecka panuje výrazné a dlouhodobé napětí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs