Centrem festivalu Brněnský sedmnáctý se stalo náměstí Svobody. Na pódiu hrála kapela a střídaly se vstupy řečníků a moderátora. Lidé zapalovali svíčky u věnců, někteří už přišli s připravenými lampiony na plánovaný průvod.
„I v tomto sychravém dni se nám podařilo vytvořit krásnou hřejivou atmosféru, takovou sametovou,“ ujistil moderátor z pódia. „Už se blíží čas 17 hodin 11 minut a v tuto chvíli se propojí Brno s Prahou a třemi dalšími kandidátskými městy o titul evropského hlavního města kultury a na všech místech zazní Modlitba pro Martu. Mezitím proběhne slavnostní rozsvícení města v 17.00. Chviličku strpení, světlo přijde,“ dodal.
(Věnce na náměstí Svobody. Foto: Daniela Černá)
Ulice Brna pak rozzářila světla v barvách trikolóry. „Velký potlesk pro město Brno za vnesení světla do našich ulic. Děkujeme,“ řekl moderátor za potlesku stovek lidí.
Pak už zazněla česká hymna a Modlitba pro Martu.
Mezi prvními řečníky se objevila farářka, disidentka Světluše Košíčková, která hovořila o tom, že po útisku přichází osvobození. „Ve 20. století ho Češi mohli prožít hned třiapůlkrát. Vytoužená svoboda a demokracie vystřídala velkou válku. Zhoubná fašistická ideologie o nadřazenosti jedné rasy se ocitla v troskách 8. května 1945. Tou půlkou myslím rok 1968, kdy nám svoboda zamávala kroužíce nad našimi hlavami. Nemohla se však usadit v zemi, kde se hrálo podle not komunistické strany. Nakonec listopad 1989. Tehdy u nás toužili po svobodě a demokracii západoevropského stylu snad všichni, byť představy o tom, jak ji žít, byly různé,“ vyjmenovávala Košíčková. Připomenula, že demokracii a svobodu se nám podařilo udržet 33 let, nejdéle v historii našeho národa, a upevnit je vstupem do EU a NATO a změnit tak naši zemi k nepoznání. „Dokázali jsme, že svobodně smýšlející lidé u nás tvoří většinu,“ popisovala Košíčková.
Připomněla, že proces demokracie nebyl jednoduchý, někdy vítězila lež a arogance. „Hrůzy, které vidíme na Ukrajině, nám ukazují, kam v Evropě patříme a že máme za co velebit Pána. Dá Bůh, že se brzy dočkáme dalšího osvobození, když ruský medvěd uteče z Ukrajiny,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá