Pražští radní na svém posledním zasedání odklepli úvěr městské společnosti Pražská plynárenská. Finanční injekce by měla být ve výši až dvě miliardy korun, což znamená víc než dvě procenta ročního rozpočtu Prahy. Radní uvádějí, že důvodem je snaha Pražské plynárenské více se zásobit na příští zimu s ohledem na současnou situaci vyvolanou i válkou na Ukrajině.
Finálně o miliardách rozhodnou zastupitelé na svém zasedání příští čtvrtek 28. dubna. Podle našich informací se však neočekává, že by plán radních neprošel. I opozice si totiž dobře uvědomuje, jak velký průšvih by mohl nastat, kdyby dvě miliardy pro Pražskou plynárenskou neschválili.
„Podnik vlastní ze sta procent město, dodává energii téměř půl milionu odběratelů a patří k dodavatelům poslední instance. Jakkoli je současný stav Pražské plynárenské žalostný a v běžném tržním prostředí by taková firma byla na pokraji krachu, my si takový hazard dovolit nemůžeme. Je třeba tu dotaci či úvěr podpořit a až poté chtít důsledně vysvětlení, jak mohlo k problémům dojít, když ještě nedávno šlo o ziskovou firmu. Nebo proč vedení města vyměnilo ředitele, přestože k tomu nebyl žádný důvod. Naopak za minulého vedení byla plynárna v zisku, za současného padla na kolena,“ řekl naší redakci dobře obeznámený zdroj z pražského magistrátu.
Hlavní město Praha ovšem situaci tak dramaticky nevidí. Radní pro majetek Jan Chabr z TOP 09 dokonce řekl, že Pražská plynárenská je finančně zdravá. „Rád bych zdůraznil, že Pražská plynárenská je stabilní a finančně zdravá společnost. Aktuální potřeba dodatečného financování je vyvolána zcela výjimečnou situací na trhu, kterou řeší různým způsobem všichni dodavatelé energií,“ sdělil Chabr v tiskové zprávě pražského magistrátu.
Tiskový mluvčí Pražské plynárenské na základě dotazů redakce ParlamentníchListů.cz k finanční situaci společnosti uvádí toto: „Předmětné dodatečné financování, které zmiňujete, má návaznost zejména na povinnost disponovat zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících včetně nyní projednávaných zpřísňujících požadavků na navýšení zásob pro zimní sezónu 2022/2023. V kombinaci s vysokými cenami to pro Pražskou plynárenskou představuje výrazně větší nároky v oblasti financování, a to v řádu miliard. Jak bylo uvedeno, problematika (povinná zásoba plynu) je v rámci zainteresovaných subjektů stále v jednání a v případě, že bude vyřešena jiným způsobem, nebudou prostředky čerpány. Pokud by nedošlo ke schválení, řešíme i další možnosti financování uvedeného. V krajním případě, pokud by PP nesla sama celé náklady na zajištění požadované zásoby bez zmíněné ‚půjčky‘, spoluúčasti státu apod., mohlo by dojít k tomu, že zásoby v požadovaném rozsahu nezajistí, resp. zajistí jen část. Dodávky zemního plynu pro zákazníky by pak byly zajištěny zejména forwardovými nákupy,“ sdělil redakci ParlamentníchListů.cz mluvčí Miroslav Vránek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka