„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

28.12.2024 20:15 | Monitoring

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konfliktu na Ukrajině ruský politolog a filozof Alexandr Dugin v rozhovoru s americkým profesorem Johnem Mearsheimerem pro kanál Thinkers Forum. Oba dva se shodli, že dané směřování nezmění ani nástup nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. A zaznělo i upozornění, že pro Rusko jde o boj „na život a na smrt“, který se nevztahuje jen na něj samotné a na Ukrajinu. Dugin varoval, že Moskva v případě svého ohrožení je připravena vyhubit celé lidstvo.

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny
Foto: Repro YouTube @thinkersforum4149
Popisek: Americký politolog John Mearsheimer v debatě s ruským politologem a filozofem Alexandrem Duginem

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

5%
92%
hlasovalo: 8498 lidí
Mearsheimer při rozhovoru ze začátku prosince neskrýval, že je ohledně Trumpova slibu na „vyřešení“ konfliktu na Ukrajině skeptický. „Nevěřím tomu, že konflikt velmi rychle uzavře. Může mít dobré úmysly, ale nestane se to. A to proto, že by k urovnání konfliktu musel přistoupit na podmínky, které stanovil Putin, a jež by, jak věřím, nikdy neakceptoval žádný americký prezident,“ řekl americký politolog.

Specifikoval, že naráží na dvojici Putinových podmínek spočívající v požadavku, aby Západ společně s Kyjevem akceptoval, že Ukrajina nikdy nebude moci vstoupit do NATO a že ukrajinské oblasti anektované Ruskem včetně Krymu jsou „navždy ztracené“.

„Je těžké si představit, že by Spojené státy, i s prezidentem Trumpem, přijaly tyto dvě podmínky. A je taktéž těžko představitelné, že by tyto dvě podmínky přijali Ukrajinci,“ dodal Mearsheimer v návaznosti na dvojici podmínek, které Putin nastolil dříve coby požadavky pro to, aby Rusko vůbec začalo vyjednávat o míru.

„Problémem“ podle Mearsheimera rovněž je, že dle jeho mínění je Trump „obklopen lidmi, kteří mají extrémní rusofobii“ a k Ukrajině mají „super jestřábí“ postoj. „Je velmi jasné, že Trump k moci přivádí skupinu jestřábů, kteří nebudu ochotni přijmout Putinovy podmínky,“ prohlásil americký profesor. A že vidí konec konfliktu na Ukrajině kvůli podmínkám ruského prezidenta, na něž Spojené státy nebudou ochotné ani po nástupu Trumpa kývnout, spíše v podobě černého scénáře v podobě konce konfliktu na bojišti, kde po ruských úspěších vše dospěje k zamrzlému konfliktu či k příměří, a nikoliv ke „smysluplné mírové dohodě“.

Ruský filozof a politolog Alexandr Dugin s Mearsheimerovým popisem situace souhlasí, byť dodal, že si myslí, že situace je „radikálnější“, než jak ji popisuje jeho americký protějšek. Upozornil, že pro Rusko je „situace spojená s Ukrajinou mnohem důležitější a existenciálnější“.

„Nemůžeme tolerovat žádnou verzi nepřátelské Ukrajiny k Rusku, ať už v jakýchkoli hranicích... Pro nás prohrát, nebo vyhrát na Ukrajině znamená – ‚být, nebo nebýt‘ jakožto Ruská federace. Je to mnohem víc, než podmínky, které nastínil Putin,“ řekl Dugin s dodatkem, že ruskému pohledu na Západě lidé nerozumí.

Shodl se s Mearsheimerem na predikci, že nová americká administrativa nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa nebude s Putinovými podmínkami souhlasit a že „nemají šanci na přijetí“.

Rusové dle něj podporují Trumpovu politiku namířenou proti globalismu a globalistům, cancel culture či politiku za obnovu tradičních hodnot, ale nedokážou se s nově nastupujícím americkým prezidentem shodnout na řešení války na Ukrajině. Dle Dugina totiž panují „hluboké rozpory ohledně vzájemného porozumění o povaze konfliktu, že to zabrání jakémukoliv řešení“. A shoduje se tedy rovněž na tom, že vše „rozhodnou zbraně“.

Mearsheimer na to navázal, že pokud si vezmeme ruskou perspektivu o „existenciální hrozbě“ v podobě Ukrajiny v NATO, „uvědomíte si, nakolik je situace nebezpečná a že Rusové budou bojovat na život a na smrt“, aby tomu zabránili.

Na Západě však dle amerického politologa tomuto pohledu mnoho lidí nevěří a nepovažují NATO a jeho rozšiřování za „existenciální hrozbu“ pro Rusko. „Věří, že to, k čemu tady dochází, je prostě to, že je Putin imperialista a staromódní agresor, který chce vytvořit větší Rusko skrze zabrání Ukrajiny a nemá to s existenciální hrozbou nic společného,“ zmínil. Rusové dle něj „dávají jasně najevo“, že je pro ně Ukrajina v NATO nepřijatelná od samého počátku.

Pokud si neuvědomíme, že pro Rusko je vstup Ukrajiny do NATO či byť i jen blízká spolupráce Severoatlantické aliance s Kyjevem „nepřijatelná“, pak je dle Mearsheimera jakákoliv mírová dohoda nemožná.

K „boji na život a na smrt“ následně Dugin připojil varování ohledně možnost použití jaderných zbraní. „Pokud je existenční ohrožení vnímáno v rámci toho, jakou je Rusko jadernou mocností, pak to neznamená smrt pouze pro Rusko nebo pro Ukrajinu. Smrt v případě zapojení jaderného arzenálu znamená i smrt pro Spojené státy, pro západní Evropu, pro každého,“ upozornil Dugin s tím, že to již před lety zdůrazňoval i Putin ve svých slovech, že pro Rusko „není akceptovatelný svět bez Ruska“ a Moskva je v případě svého ohrožení připravena vyhubit lidstvo.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 62 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Slibovala, že neodstoupí. Ale palác nakonec opustila. Změna v Gruzii, některým v USA navzdory

11:00 Slibovala, že neodstoupí. Ale palác nakonec opustila. Změna v Gruzii, některým v USA navzdory

Jako kdyby v Česku v roce 2003 proběhly prezidentské volby, poslanci by zvolili Václava Klause, ale …