„Sál č. 51. Už jste zapomněl?“ Na soudce Fremra právě vypadl obrovský kostlivec ze skříně

06.08.2023 16:50 | Monitoring

Redakci ParlamentníchListů.cz se podařilo získat dopis určený nově jmenovanému ústavnímu soudci Robertu Fremrovi jeho někdejší obětí Alexandrem Eretem. Fremr v roce 1988 odsoudil Ereta a další dva spoluobžalované v kauze Olšanské hřbitovy – v jednom z posledních politických procesů v Československu. V dopise Eret obvinil soudce z vědomého a opakovaného lhaní při ucházení se o pozici ústavního soudce. Jednou z těchto lží je Fremrovo popírání skutečnosti, že kauzu vyšetřovala StB. „Kolik takových monstrprocesů jste již vedl, že jste na tento mohl tak hladce zapomenout?“ ptal se Eret a popsal i zkušenosti z vězení, kde byl mučen třemi vězni. Fremr je pak nechal vypovídat jako svědky Eretova údajného doznání.

„Sál č. 51. Už jste zapomněl?“ Na soudce Fremra právě vypadl obrovský kostlivec ze skříně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Senát rozhodl o jmenování Roberta Fremra, bývalého místopředsedy Mezinárodního trestního soudu, kterého do funkce navrhl prezident Petr Pavel, ústavním soudcem. Toto rozhodnutí bylo kritizováno zejména kvůli Fremrově kontroverzní minulosti z dob minulého režimu, konkrétně podílení se na komunistických politických procesech.

Redakce ParlamentníchListů.cz získala dopis, který soudci zaslal Alexander Eret, o jehož odsouzení Fremr rozhodl v někdejší kauze Olšanské hřbitovy v roce 1988. Eret byl Fremrem v jednom z posledních zpolitizovaných soudních procesů v Československu zaslán do vězení na 6,5 roku.

K vyšetřování mělo dojít na základě vandalského činu na Olšanských hřbitovech. Eret byl spolu s dalšími dvěma muži obžalován z trestného činu záškodnictví, nedovoleného ozbrojování, hanobení republiky a jejího představitele, podpory a propagace fašismu, rozkrádání a poškozování majetku v socialistickém vlastnictví, poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, poškozování cizí věci a šíření poplašné zprávy.

Eret v dopise soudce Fremra obvinil z vědomého a opakovaného lhaní v průběhu jeho ucházení se o post ústavního soudce. „Pane JUDr. Roberte Fremre, vytýkám Vám osobně za plného vědomí možných právních následků, pokud bych psal nepravdu, že jste v průběhu Vašeho ucházení se o post ústavního soudce vědomě a opakovaně lhal. Ano, lhal jste Senátu Parlamentu České republiky vědomě a opakovaně,“ uvedl Eret v dopise, který napsal dne 4. srpna z Vídně.

Vědomě se dopouštěl lží, jelikož v průběhu čtyřtýdenního soudního líčení v létě 1988 byl několikrát upozorněn na skutečnost, že výpovědi z přípravného řízení neodpovídají pravdě, vzhledem k tomu, že byly zmanipulovány formulacemi vyšetřovatelů Státní bezpečnosti nebo byli jimi přímo vynucené. Opakovaně pak Freml lhal podle Ereta kvůli tomu, že svá stanoviska neustále pozměňoval.

V dopise několik lží soudce Roberta Fremra jeho dávná oběť odhalila. „Uvádím zde jako obžalovaný a odsouzený z procesu se záškodníky, a tudíž jako přímý svědek tehdejších událostí jen několik příkladů z Vašich lží,“ uvedl Eret.

Jako první z Fremrových lží označil Eret odvolávání se na již zesnulého JUDr. Otakara Motejla, kterého Fremr označil nejprve za obhájce samotného Ereta. Když vyšlo na povrch, že to není pravda, poupravil své tvrzení a tvrdil, že byl obhájcem spoluobžalovaného Petra Havelky. „I to je lež. Nebyl. JUDr. Otakar Motejl byl ve zmíněném procesu výhradně obhájcem mé matky, kterou jste v tomto procesu Vy také odsoudil na rok a půl odnětí svobody s podmínečným odkladem na tři roky. Ač to dobře sám vím, neboť jsem to na rozdíl od Vás z mé paměti nikdy nevytěsnil, potvrdila mi má matka, která na rozdíl od JUDr. Motejla žije, včera jasně, že JUDr. Motejl byl ve zmíněném procesu pouze jejím obhájcem,“ ozřejmil skutečnost Eret. „Že Vy jste tyto skutečnosti – odsouzení mé matky a fakt, že JUDr. Motejl byl výhradně jejím obhájcem – údajně vytěsnil z paměti, není důvodem Senátu lhát,“ vzkázal Fremrovi a dodal, že pokud si některé věci již nepamatoval, měl to zkrátka přiznat, a ne se odvolávat na svědectví mrtvého muže k jeho ospravedlnění se při vedení procesu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

není, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemacycek , 06.08.2023 18:39:11
se čemu divit, že může takováto zrůda zastávat tak odpovědnou a významnou funkci, když se prezidentem stane bezpáteřní člověk a 1. "dajánou" politručka s diplomem z VUMLu ....

|  18 |  0

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…