Režisér Jan Hřebejk v pondělí na svém účtu na sociální síti X reagoval na oslavu Miloše Zemana svým ostrým a provokativním komentářem. Řekl, že byla „propásnuta možnost vybombardovat hotel Štekl“, kde se oslava v Hluboké nad Vltavou konala.
Mezi hosty na oslavě Zemanových 80. narozenin byli významní východoevropští politici, například slovenský premiér Robert Fico, slovenský prezident Peter Pellegrini, polský prezident Andrzej Duda a maďarský premiér Viktor Orbán. Oslavy se zúčastnil také expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, guvernér ČNB Aleš Michl a bývalá ministryně financí Alena Schillerová.
„Netvařme se proto překvapeně, až to vezmou v Evropě zase do ruky,“ dodal Hřebejk na adresu zúčastněných.
K Hřebejkově výroku se nyní vyjádřil i právník, vysokoškolský pedagog a politik Zdeněk Koudelka (Trikolora), který se oslavy Zemanových narozenin též účastnil. „Jsem zastánce svobody slova a nejsem pro postih Hřebejka a podobných za slovní lítost nad tím, že nebyla spáchána masová vražda, byť jsem na oslavě Miloše Zemana také byl, a tedy Hřebejk lituje i toho, že žiji a nejsem mrtvý,“ uvedl Koudelka v příspěvku na svém facebookovém profilu.
Režiséra Hřebejka Koudelka vnímá jako „špatného člověka“, který je nenávistný a netolerantní k jiným názorům. „Lidi, kteří mají jiný názor, asi chce usmrtit. Do stejné nenávistné a netolerantní skupiny řadím i Fialova propagandistu Otakara Foltýna,“ napsal Koudelka.
Dále Koudelka zmínil, že státní aparát není tolerantní v jiných případech a dokazuje to existence politických vězňů v České republice. Poukázal na případ novináře Slávka Popelky, který byl ve vězení za projevy svého protivládního postoje a byl zavřen za Husáka i za Fialy.
„To, že za vlády Petra Fialy jsou zavíráni lidé za protivládní činnost, obdobně jako za Husáka a Jakeše, je morální bankrot Fialy,“ porovnal Koudelka současnou vládu premiéra Fialy s předchozími totalitními režimy, jako byly vlády Husáka a Jakeše.
Závěrem Koudelka poznamenal, že nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který byl vojenským prokurátorem a sloužil předlistopadovému režimu, Fialovi asistoval. „A na Hradě máme komunistického rozvědčíka…,“ dodal Koudelka pravděpodobně o prezidentu Petru Pavlovi a poznamenal, že lidé, kteří bojovali proti totalitní vládě před rokem 1989, se nyní také stavějí proti současné vládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová