„Špatný člověk“. Právník o Hřebejkově bombardování a svobodě slova

04.10.2024 21:53 | Monitoring

„Lidi, kteří mají jiný názor, asi chce usmrtit. Do stejné nenávistné a netolerantní skupiny řadím i Fialova propagandistu Otakara Foltýna,“ vyjádřil se k výroku režiséra Jana Hřebejka o „vybombardování hotelu Štekl“ právník Zdeněk Koudelka, přičemž porovnal současnou vládu Petra Fialy s předchozími totalitními režimy a upozornil na existenci politických vězňů v České republice. Koudelka varoval, že lidé, kteří se postavili proti totalitě před rokem 1989, se nyní také stavějí proti vládě.

„Špatný člověk“. Právník o Hřebejkově bombardování a svobodě slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

Režisér Jan Hřebejk v pondělí na svém účtu na sociální síti X reagoval na oslavu Miloše Zemana svým ostrým a provokativním komentářem. Řekl, že byla „propásnuta možnost vybombardovat hotel Štekl, kde se oslava v Hluboké nad Vltavou konala.

Mezi hosty na oslavě Zemanových 80. narozenin byli významní východoevropští politici, například slovenský premiér Robert Fico, slovenský prezident Peter Pellegrini, polský prezident Andrzej Duda a maďarský premiér Viktor Orbán. Oslavy se zúčastnil také expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, guvernér ČNB Aleš Michl a bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

„Netvařme se proto překvapeně, až to vezmou v Evropě zase do ruky,“ dodal Hřebejk na adresu zúčastněných.

K Hřebejkově výroku se nyní vyjádřil i právník, vysokoškolský pedagog a politik Zdeněk Koudelka (Trikolora), který se oslavy Zemanových narozenin též účastnil. „Jsem zastánce svobody slova a nejsem pro postih Hřebejka a podobných za slovní lítost nad tím, že nebyla spáchána masová vražda, byť jsem na oslavě Miloše Zemana také byl, a tedy Hřebejk lituje i toho, že žiji a nejsem mrtvý,“ uvedl Koudelka v příspěvku na svém facebookovém profilu.

Režiséra Hřebejka Koudelka vnímá jako „špatného člověka“, který je nenávistný a netolerantní k jiným názorům. „Lidi, kteří mají jiný názor, asi chce usmrtit. Do stejné nenávistné a netolerantní skupiny řadím i Fialova propagandistu Otakara Foltýna,“ napsal Koudelka.

Dále Koudelka zmínil, že státní aparát není tolerantní v jiných případech a dokazuje to existence politických vězňů v České republice. Poukázal na případ novináře Slávka Popelky, který byl ve vězení za projevy svého protivládního postoje a byl zavřen za Husáka i za Fialy.

„To, že za vlády Petra Fialy jsou zavíráni lidé za protivládní činnost, obdobně jako za Husáka a Jakeše, je morální bankrot Fialy,“ porovnal Koudelka současnou vládu premiéra Fialy s předchozími totalitními režimy, jako byly vlády Husáka a Jakeše.

Závěrem Koudelka poznamenal, že nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který byl vojenským prokurátorem a sloužil předlistopadovému režimu, Fialovi asistoval. „A na Hradě máme komunistického rozvědčíka…,“ dodal Koudelka pravděpodobně o prezidentu Petru Pavlovi a poznamenal, že lidé, kteří bojovali proti totalitní vládě před rokem 1989, se nyní také stavějí proti současné vládě.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Jan Lipavský byl položen dotaz

Peníze a kariéra jsou pro vás evidentně na prvním místě

Jestli máte takový problém s tím být Pirát, proč jste stranu neopustil dřív, než se jí přestalo dařit? Možná teď zůstanete dál ministr, možná si pak vysloužíte nějaký dobrý flek, ale to je vám jedno, jak jste se zachoval jako člověk? Bartoš vás kdysi bránil a zastával se vás a co jste udělal vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 10 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Poplach v Německu kvůli viru. Ne, vzduchem se nešíří. Riziko je jinde, říkají odborníci

4:44 Poplach v Německu kvůli viru. Ne, vzduchem se nešíří. Riziko je jinde, říkají odborníci

V sousedním Německu se objevilo podezření na nákazu životu nebezpečnou krvácivou horečkou Marburg. „…