Martin Šimša je lékař, který úspěšně prodělal těžký průběh nemoci covid. Má soukromou ordinaci a slouží na záchrance a urgentním příjmu v nemocnici na Kladně. V létě patřil mezi první zdravotníky, kteří nahlas varovali, že se čísla nevyvíjejí dobře. A že když to takhle půjde dál, nedokážou se nemocnice postarat o všechny. Nyní se pomalu zotavuje z prodělané nemoci. Cítí prý smutek.
„Smutek z toho, že nám dlouho nikdo nenaslouchal. Věděli jsme, co se bude dít. Že bude opravdu zle, že budou po tisících umírat lidé. Že budou i škody sociální a ekonomické. A v tomhle smutku pracujete na hranici fyzických i psychických sil a stále nevidíte světlo na konci tunelu. Takhle nějak si představuju válku,“ říká.
Na dotaz, zda Šimša očekával, že jako zdravotník onemocní, odpověděl: „Každá profese s sebou nese určitá rizika, která jsou eliminovatelná jen do určité míry. Přirovnal bych to k pozici profesionálního řidiče. Ten také kdesi v podvědomí očekává, že může kdykoliv přijít rána. Navíc v týdnech před mým onemocněním odpadal jeden kolega za druhým, a tak jsem tak nějak předpokládal, že může řada přijít i na mě.“
Trpěl během nemoci strachem? „Strach přišel, ano. Přišel ve chvíli, kdy se objevily kruté bolesti při nádechu, jasná dušnost i při minimální námaze a promodrání rtů. To bylo pátý den od prvních příznaků a bylo mi jasné, že musím do špitálu na vyšetření.“
Jako lékař se prý již mohl přesvědčit o nebezpečnosti covidu: „V případě covidu-19 všichni, kdo s ním přicházíme do kontaktu, moc dobře víme, jaký nebezpečný parchant to je. A jak rychle umí organismus doslova zničit.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: AZy