Bývalá europoslankyně a dvojnásobná neúspěšná kandidátka na prezidentku ČR Jana Bobošíková si povídala se spisovatelem a badatelem Jaroslavem Čvančarou o hrdinství Čechů, ale i Rudoarmějců za druhé světové války.
Čvančara je přesvědčen, že přejmenovávání ulic, které nesly jména sovětských vojáků, často Ukrajinců, není správné. A pokud se i čeští politici - přejmenovávači chtějí nějak angažovat ve válce na Ukrajině, mohou si vzít zbraň a vyrazit bojovat na frontu.
„Kdyby se ti politici, co teď bojují hlavně se sochami, tak kdyby se dobrovolně přihlásili na Ukrajinu se zbraní. Vždyť můžou,“ upozornil Čvančara.
Jako dítě prý chodil pokládat věnce na hroby sovětských vojáků a pamatuje si, že tehdy nesměl položit květiny na hroby západních vojáků, kteří padli např. u Plzně. A dnes se mu zdá, že je to zrcadlově podobné se sovětskými vojáky. „Dnes poplivávat hroby sovětských vojáků mi připadá neetické a absurdní,“ prohlásil Čvančara.
- Celý rozhovor naleznete zde
Prozradil, že se snaží připomínat i příběhy lidí, kterým bylo 14 či 15 let a často se na ně zapomíná.
„Jsme my dnes takoví, že by se mezi námi našli noví Gabčíci a Kubišové, ale i ti bezejmenní, kteří by jim pomáhali a šli bránit Českou republiku?“ zeptala se Bobošíková.
„Člověk má někdy pochybnosti, ale já věřím, že ano,“ odvětil Čvančara.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp