„Tu blbost jsme vyhnali na východ a ona se nám vrátila ze západu.“ Novinář Klíma varovně nejen k dnešní mladé generaci

22.10.2020 16:07 | Zprávy

Investigativní novinář Josef Klíma poskytl rozhovor na youtubovém kanálu Brocast. Vyprávěl o tom, jak se začínala budovat investigativní novinařina. Nejdříve působil v Reflexu a poté měl pořad Na vlastní oči. V devadesátkách jsou prý skryté nástrahy, které nyní lezou na povrh. „Celá ta cancel culture s tím bořením těch soch, s tou krátkozrakostí, že budeme všechno posuzovat podle jedné šablony a kdo s námi nesouhlasí, je nepřítel a je nutné ho umlčet. To já jsem si odžil,“ pověděl Klíma. Přiblížil i fenomén Kajínka.

„Tu blbost jsme vyhnali na východ a ona se nám vrátila ze západu.“ Novinář Klíma varovně nejen k dnešní mladé generaci
Foto: Repro XTV
Popisek: Investigativní novinář Josef Klíma

Hostem rozhovoru Brocast na YouTube byl investigativní novinář Josef Klíma. Pořad moderoval Adam Dunovský a Tomáš Dunovský. Z počátku se bavili o nové knize, kterou chce Klíma vydat ještě před Vánoci, ta se jmenuje Loď s otroky a má pojednávat o zdejším dění v devadesátých letech. „Je tam všechno to divoké, dravé, ta džungle, ty temné struny, ale najednou ta euforie, ta naděje a ta ztráta té naděje,“ popsal Klíma. Má to být příběh tří kamarádů, co se seznámí 21. srpna 1968 a po listopadu 1989 jdou různými směry. Jde tedy o kriminální román.

„A ta loď s otroky je vlastně to, co nám říkal Vladimír Železný, když jsme začínali, když Nova začínala, tak říkal na nějakém tom zasedání, že už nejsou televize, že jsou loď, která odveze ženské otroky na telenovele k výrobcům pracích prášků a mužské otroky na fotbale k výrobcům aut,“ přiblížil novinář.

Devadesátá léta se dle Klímy stávají pro mladé sexy. „Najednou je to jako vyprávění jako pro mě bylo o druhé světové válce, tu jsem taky nezažil. Najednou se o to mladí lidi zajímají. Je nutné jim to vysvětlovat. V těch devadesátkách jsou skrytý nástrahy, které dneska lezou na povrch. Celá ta cancel culture s tím bořením těch soch, s tou krátkozrakostí, že budeme všechno posuzovat podle jedné šablony a kdo s námi nesouhlasí, je nepřítel a je nutné ho umlčet. To já jsem si odžil. To jsme si odžili před těma devadesátkami, pak jsme byli šťastní, že to není a najednou se nám to má vracet?“ poznamenal Klíma. „Jako kdybychom tu blbost vyhnali ze země na východ a ona se nám vrátila ze západu, oběhla zeměkouli,“ dodal.

Z počátku devadesátek prý nastoupil brutální zločin, kdy policie ustoupila, poté se začali dělat podvody na daních, jelikož zločinci pochopili, že peníze a moc mohou získat jinými způsoby než někoho vraždit. Dále se zločin měl posunout dál s velkou privatizací, kde se dle Klímy děla spousta velkých podvodů a pak to šlo ještě dál, jelikož tito lidi měli mít na ministerstvech a na policejních prezidiích krytí.

„Poprvé vlastně se stala před několika lety, nebudu toho člověka jmenovat, ale všichni víme, o koho jde, ten člověk usoudil, že nemá smysl si získávat krytí nahoře, že je nejlepší být nahoře a krýt se sám seshora. Když tě někdo kryje seshora, tak ten, kdo tě kryje, tak se může skamarádit s někým jiným, on jim něco nabídne, prohraje volby, přijdou tam jiní, ale když ty jsi nahoře, tak když prohraješ volby, tak holt se nedá nic dělat, ale už to máš pevně v ruce, a to je ta chvíle, kdy se ten zločin proměnil v oligarchizaci zločinu. Začali tady vládnout oligarchové,“ popsal vývoj zločinu Klíma.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…