Přežije svoboda slova boj s dezinformacemi? Tuto otázku vetkla do názvu 2. ročníku konference ke svobodě slova Společnost pro obranu svobody projevu, která ji uspořádala v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí. Do prvního diskusního panelu byli pozváni zástupci stran, které mají reálnou naději na zastoupení v novém Evropském parlamentu, přičemž jejich reprezentanty mohli být jen lidé z prvních tří míst stranické kandidátky. Cílem bylo zjistit jejich postoje ke svobodě slova, boji s dezinformacemi a hate speech, k unijním legislativám přebírajícím pravomoci České republiky. A také se od nich dozvědět, budou-li zvoleni, co od nich a jejich kolegů z kandidátky očekávat a co by byly jejich priority v Evropském parlamentu pro svobodu projevu. Toto téma asi nebylo zcela po chuti zástupcům České pirátské strany a STAN, a tak se „z časových důvodů“ omluvili.
Moderátorka z Rádia Universum Martina Kociánová v úvodu připomněla dobu nesvobody před rokem 1989 a nadnesla, zda se do oněch časů v posledních letech nevracíme. Tato úvaha zvedla ze židle nynějšího europoslance za ODS a lídra kandidátky Spolu Alexandra Vondru. „Myslím si, že jsem tady jeden z mála, možná jediný, kdo šel kvůli svobodě slova sedět,“ připomněl někdejší disident a signatář Charty 77, že od 18. září do 10. listopadu 1989 pobýval ve vězení v Praze-Ruzyni, a dal tak rázně najevo, že k tomuto tématu je on osobou nejpovolanější. „Přirovnání dneška k tehdejší situaci není namístě. Stoprocentně jsem si jistý, že pražský magistrát sem nevyšle policii, aby tohle shromáždění nějakým způsobem umlčel,“ upozornil Alexandr Vondra.
Svoboda je pod tlakem mainstreamových liberálních elit
Připustil, že paralely s dobou komunismu sice nejsou namístě, ale titul konference Přežije svoboda slova boj s dezinformacemi? namístě zcela je. „Svoboda slova je v posledních letech pod stoupajícím tlakem. A to ze dvou směrů. Jednak je to tlak mainstreamových liberálních elit z Ameriky, z Británie, v Evropě v tom má čelné místo Německo. Pod tímto společenským tlakem se šíří autocenzura přes imperativy politické korektnosti. Proto je nejdůležitější mít odvahu mluvit. I proto si vážím práce Společnosti pro obranu svobody projevu. A za druhé tu jsou legislativní akty, které k nám směřují z Bruselu. Já jsem nepodpořil ani jeden z těch, kterými se tady zabýváme,“ zdůraznil Alexandr Vondra. „Nepodpořil, ale zdržel jste se hlasování,“ podotkla moderátorka. „Jiní nehlasovali vůbec,“ ohradil se europoslanec ODS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník