Výmluvy na ptačí chřipku? Ceny vajec mají viníka přímo v ČR

16.04.2025 12:04 | Monitoring

S blížícími se Velikonocemi ve veřejných diskusích opět rezonuje rostoucí cena vajec. Většina lidí sice každoročně konstatuje, že „svátky jara“ se prodraží, letos však rekordně. Může za to jak ptačí chřipka, tak cenová politika obchodních řetězců, které v Česku čelí slabší konkurenci než v řadě jiných zemích EU. Viníka vysoké ceny vajec tedy lze hledat přímo v ČR.

Výmluvy na ptačí chřipku? Ceny vajec mají viníka přímo v ČR
Foto: Daniela Černá
Popisek: Velikonoční trh na náměstí Svobody v Brně

„Nejen Velikonoce se českým občanům prodraží. V Česku ceny vajec vzrostly v březnu meziročně o 44,4 procenta a meziměsíčně o 20,4 procenta. V ČR podle iDnes vejce zdražují nejvíce z celé EU! Hnutí SPD je v příští vládě okamžitě připraveno realizovat svůj dlouhodobý plán na zastavení zdražování, který je tvořen zejména systémovými opatřeními směřujícími k zastropování cen energií, trvalému snížení cen potravin například novelou zákona o cenách a k zajištění cenově dostupného bydlení pro české občany. Součástí tohoto plánu je i razantní snižování rozpočtového deficitu a státního dluhu,“ napsal na síti X Tomio Okamura, poslanec a předseda SPD.

 

 

V Česku dražší než jinde v Evropě

Pozornost ceně vajec věnoval také ekonom Lukáš Kovanda. „Vejce v Česku zdražují výrazněji než v zemích EU, jejichž chovy drůbeže jsou aktuálně mnohem tíživěji zasaženy ptačí chřipkou. Jedná se hlavně o Maďarsko, Polsko, Německo a Itálii. Například v Maďarsku v období od října loňského roku do první poloviny března letošního roku zaznamenali hned 211 výskytů ptačí chřipky v chovech drůbeže, v Česku však pouze tři, jak uvádějí data Evropského úřadu bezpečnosti potravin. Přitom v Maďarsku je dynamika růstu cen potravin aktuálně výrazně slabší než v ČR. Podle zmíněných údajů společnosti Tradingpedia tam ceny vajec narostly mezi únorem a březnem zhruba polovičním tempem než v Česku,“ napsal ekonom ve své nejnovější analýze.

Dále uvádí, že samozřejmě pro potraviny obecně, vajíčka nevyjímaje, jsou typické sezonní cenové výkyvy. Přelom roku je pro cenu vajec kritický. „Není tomu tak každoročně, ale velmi často ano, a sice že cena vajec vyskočí v listopadu, přičemž se pak drží poměrně vysoko do Vánoc, kdy se hoduje a koleduje, ba až do Velikonoc následujícího roku, kdy se opět hoduje a koleduje,“ zdůrazňuje Kovanda.

Sezonnost podle něj rozhodně není českou specialitou. Drahá vejce má k řešení stále na programu třeba i prezident Donald Trump. „Jeho administrativa už přišla s ‚prosíkem‘ za Německem, Itálií, Polskem či Švédskem, aby se o svá vejce s Amerikou podělily. A pomohly tak zaplnit její prázdné regály. Jenže sama Evropa se potýká s nedostatkem vajec, navíc na obou březích Atlantiku platí dosti odlišné standardy skladování a přepravy vajec, což vzájemný obchod značně znesnadňuje,“ zdůraznil Kovanda.

Za to, že ani Evropa nemá vajec na rozdávání, může podle něj z nemalé části zmíněná ptačí chřipka, avšak není jediným důvodem vaječné drahoty. Nákaza se často šíří v zemích blízkých České republice a ostatně i v Česku samotném. Zasaženy jsou ovšem zvláště chovy drůbeže v Maďarsku, Polsku a Německu či Itálii. Jejich rozsáhlé vybíjení, v něž nákaza ústí, snižuje počet nosnic, tedy i vajec, přičemž tato omezená nabídka naráží na zvýšenou poptávku.

„Pochopitelně nejen v Česku. Ovšem v Česku tedy z měsíce na měsíce, ale i z roku na rok, nyní vejce zdražují často mnohem více než v zemích, jejichž chovy nosnic zasáhla ptačí chřipka aktuálně daleko rozsáhleji. Což jen podtrhuje, že důvodem české vaječné drahoty jsou i další faktory, včetně cenové politiky obchodních řetězců, které v Česku čelí slabší vzájemné konkurenci než v řadě jiných zemích EU,“ domnívá se ekonom.

Podle ceny vajec by měsíční mzda měla vyšplhat na 75 tisíc

V předchozí analýze Kovanda uvedl: „Prostě aktuálně skutečně platí, že vejce drahá jsou, a to jak nominálně, tak reálně. Nebo se snad průměrná mzda od roku 2011 také více než ztrojnásobila jako cena vajec? Aby bylo vajíčko reálně stejně levné jako v létě 2011, musela by nyní průměrná hrubá mzda činit nějakých 75 000 Kč. Místo toho je o zhruba 30 000 Kč nižší.“

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co tu není drahé?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesidoniusm , 16.04.2025 12:14:48
Nejdražší nám je ale naše vláda.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…