Bývalý místopředseda Evropského parlamentu, sociální demokrat Libor Rouček upozorňuje na příklad britské pravicové vlády, která oznámila, že zavádí mimořádnou 25% daň ze zisků energetických společností. Získané prostředky pak poskytne formou jednorázového příspěvku nejchudším domácnostem.
„Uvádím příklad Velké Británie, protože tam vládne pravicová konzervativní vláda. Když dáte v Česku příklad ze Skandinávie nebo z Německa, Španělska, kde vládnou sociální demokraté, pravicoví politici tomu nevěnují pozornost a shodí to ze stolu. Britská konzervativní vláda zasahuje do tržní ekonomiky, řeší finanční dopady a pomáhá normálním obyčejným lidem. Je jasné, když máme energetickou krizi a ceny šly nahoru třikrát nebo čtyřikrát, postihlo to těžce domácnosti i podniky,“ uvedl Rouček.
„Na druhé straně mají obrovské zisky energetické společnosti, ať jsou ropné nebo elektrárenské. Když mimořádnou daň může dát Velká Británie, proč to nejde u nás? Prodejci elektřiny a plynu nesmírně bohatnou. A co chudší domácnosti a podniky, které potřebují energii, třeba sklárny? Je to příklad, jak by stát mohl získat finanční prostředky a dát je lidem. Mnozí už nemají peníze a hrozí se zimy. Jak budou topit?“ ptá se.
Rouček přidává další příklad, jak získat do rozpočtu peníze. Banky mají za uplynulý rok, za covidové období, rekordní zisky. Ostatní chudli, banky mají zásadní zisk. „Opět nevidím sebemenší důvod, proč by stát nemohl banky jednorázově zdanit. Navíc v zemi, kde jsou firemní daně neskutečně nízké v porovnání s ostatním světem. Srovnávám s nejkapitalističtějšími zeměmi, např. s Velkou Británií,“ doporučuje rozhlédnut se kolem Rouček.
Rouček: Stát by měl vstoupit do tržních mechanismů
Mezitím u nás slyšíme, že ČEZ zdraží plyn o víc než 80 %. „Má enormní zisky. Ze 70 % jde o státem vlastněnou společnost. Přitom nebere ohledy na situaci jak podniků, tak domácností a masivně pro nové odběratele zdražuje. Další příklad, kdy by měl stát v době krize vstoupit do tržních mechanismů. Když je to možné ve Francii? EDF je také polostátní firma. Nevidím sebemenší důvod, proč by toto při dobré vůli nešlo u nás. Nevymlouvat se, že nám zákon něco neumožňuje. Zákony jsou od toho, aby umožnily co nejlepší fungování společnosti, a když to neumožňují, je potřeba zákon změnit,“ navrhuje zřetelně Rouček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá