Poté, co ukrajinské letectvo 12. dubna oznámilo, že během bojové mise, která probíhala za „mimořádně složitých podmínek“, přišlo o stíhací letoun F-16 čtvrté generace a jeho pilota, ruské ministerstvo obrany uvedlo, že za zničení letounu je zodpovědná ruská protivzdušná obrana.
„Protivzdušná obrana sestřelila ukrajinský letoun F-16, osm řízených leteckých pum JDAM, sedm raket HIMARS americké výroby a 207 bezpilotních letounů s pevnými křídly,“ uvedlo ministerstvo.
To bylo podpořeno prohlášením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v příslibu „silné a přesné“ reakce naznačil, že ztrátu letounu a smrt jeho pilota způsobily ruské síly.
Informace o ztrátě letounu F-16 pozemní protivzdušnou obranou ale byla pro analytiky překvapením, jak upozorňuje server Militarywatchmagazine.com. Ačkoli jsou tyto stíhačky považovány za zastaralé, důsledně operují daleko za frontovou linií, aby se vyhnuly ruským útokům. Hlavní tíhu bojových úkolů na frontě nesly ukrajinské stíhačky čtvrté generace MiG-29 a Su-27 sovětské výroby.
Vzhledem k tomu, že stíhačky F-16 nadále operují daleko za frontovou linií, ztráta tohoto stroje pomocí ruských pozemních systémů protivzdušné obrany nastínila možnost, že k neutralizaci cíle hluboko na ukrajinském území byla použita raketa země-vzduch s velmi dlouhým doletem.
Nejrozšířenější raketou s takovými schopnostmi je 40N6, která nemá mimo Rusko žádný známý ekvivalent. Ačkoli je tato třída raket nasazována do výzbroje od října 2018 a od roku 2019 dodávána Čínské lidové osvobozenecké armádě, její první oficiální využití přišlo až v roce 2023 na Ukrajině.
Ukázalo se, že střela je schopna zasáhnout cíle vzdálené 400 kilometrů. Toho je dosaženo využitím údajů buď z předsunutých radarových systémů, nebo z velkých palubních radarů nesených letouny, jako je systém A-50 AEW&C nebo stíhačka MiG-31, a umožňuje to zásah daleko mimo dosah senzorů střílejícího systému protivzdušné obrany.
Systém 40N6 je nasazován systémy protivzdušné obrany S-400 i S-500 a umožňuje zaměřování na vzdálenosti, na které by stíhačky jako F-16 byly obvykle považovány za relativně bezpečné. Vysoká mobilita těchto pozemních systémů tak může dále komplikovat snahu zůstat mimo dosah jejich zásahu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič