Ještě v roce 2017 činil podíl bezhotovostních plateb 20 %, dostupná aktuální data už hovoří o tom, že přes dvě třetiny Čechů nyní platí výhradně bezhotovostně. A pokud by nenaráželi na obchodníky, kteří neakceptují bezhotovostní platby, platilo by kartou nebo mobilem přes 80 % lidí. Stačí mít účet u banky a je to. Stinnou stránkou této skutečnosti je, že někdy musíte o sobě prozrazovat bance více soukromých informací, než je vám milé. Proč banku zajímá, odkud se vaše peníze berou a zda jsou legální, lze odvodit od názvu zákona, který jí takový zájem nařizuje – zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, známý také jako zákon proti praní špinavých peněz.
Banku ale zajímají i informace, které používá pro svůj vnitřní chod, aby nabízela přesně cílené služby nebo včas zjistila, že klient má finanční problémy, a bude tak mít například problém se splácením půjčky. Tím ale zvědavost bank ani zdaleka nekončí. Prostřednictvím dotazníků se obracejí na své klienty, aby se dozvěděly, jaké jsou zdroje jejich příjmů, jaké výše jsou příchozí platby, zda mají účty i v jiných bankách a dokonce i to, zda je klient politicky exponovanou osobou. Některé dotazníky vyvolaly pochopitelnou otázku, na jaké informace má banka nárok, které jsou již poněkud za hranou a zda je možné odmítnout odpovědět.
Dotazník Znát Svého Zákazníka zasahuje do soukromí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník