„Sága novičok – případ Navalnyj dostala to pravé ‚vánoční‘ rozuzlení. Ruský opoziční předák telefonicky hovoří z Německa se svým vrahem z FSB, který, v domnění, že mluví se svým šéfem, mu sdělí, jak to vše mohlo proběhnout. Nemá problém mluvit nezjištěným telefonem o všech detailech vražedné akce se svým ‚nadřízeným‘, jehož hlas si v pohodě splete s Navalným. Za větší komentář to ani nestojí,“ poznamenal Šándor.
K pokusu o otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného se přiznal agent ruské FSB. Přiznal se samotnému Navalnému, který mu sám zavolal a vydával se za zástupce generálního tajemníka ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa. Sdělil mu, že neměl přežít, ale vše se pokazilo, píší Seznam Zprávy.
Navalnyj zavolal svému údajnému vrahovi Konstantinu Kudrjavcevovi pár hodin před zveřejněním vyšetřování investigativních týmů serveru od Bellingcatu, CNN. Ten v domnění, že hovoří se zástupcem generálního tajemníka ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa, Navalnému prozradil podrobnosti o atentátu a detaily o operaci, při které se podle jeho slov „všechno pokazilo“.
Na otázku Navalného, proč došlo k selhání operace, odpověděl, že „situace se vyvinula v jejich neprospěch“.
Jako hlavní příčinu nezrealizování plánu zavraždit Navalného Kudrjavcev považuje rychlou a operativní práci pilotů a okamžitou pomoc mediků. Podle jeho názoru by Navalnyj nepřežil, kdyby lékaři po nouzovém přistání letadla neaplikovali protilátku atropin.
Podle Kudrjavceva byla operace dobře naplánovaná, překazila ji však shoda okolností. Během telefonátu zmiňuje také další účastníky cílené otravy, toxikologa Stanislava Makšakova, jenž podle zjištění Bellingcatu řídil celou operaci, a lékaře ve službách FSB Ivana Osipova a Alexeje Alexandrova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef