Udělali jsme anketu mezi lidmi, jak na ně dopadá drahota. A faktury bobtnají a straší a straší. Nikdo si nemůže být ani krátkodobě jist cenou čehokoliv. Snažili jsme se obsáhnout Čechy i Moravu. Posuďte sami...
Františkovy Lázně
"Co se týče energií, tak u elektriky jsem měl šest stovek nedoplatek, ale mám fixaci. Na zálohách jsem platil 3400 měsíčně a zvedli mi je na 5000 korun. Ty sumy jsem zaokrouhlil. Drahota na mě dopadá tvrdě. Teď se podržte. I na plyn mám fixaci. Za období 2021 až 2022 jsem měl přeplatek 1700 korun a zálohy mi ze 4950 zvedli na 12 300 korun. To je k pláči. Přišlo mi to minulý týden a ještě jsem se z toho neprobral. Dal jsem penzion na Booking.com a teď s nimi válčím," říká P. S., majitel penzionu na okraji Františkových Lázní. K legendární soše chlapce Františka s odhaleným pindíkem je to od něj tak půldruhého kilometru.
Drahota při nákupech zboží do penzionu se ho prý moc nedotkla, protože má v podniku spotřebu alkoholu minimální a v kiosku pro cyklisty toho také moc neprodá. "Při mých maržích se to zatím dá vydržet," dodává s tím, že vodu kolem Chebu nezdražovali. "Kvůli tomu plynu jsem přemýšlel, co bude lepší. Jestli to mám prodat, zavřít anebo z toho udělat hampejz. To je likvidační," říká nakonec.
Praha-východ
"Během covidu jsme si zvykli, že to bude dlouhodobý problém. Takže nás to nezaskočilo, ale postrašilo. Dříve jsme měli v našich podmínkách, tedy v nízkoenergetickém baráku, za rok celkem slušnou roční sazbu. Zhruba 26 000 korun. Když byly děti rok a půl doma a měly v zásuvkách zapnutý mobil, notebook, tablet či tiskárnu, protože se učily přes počítač, tak jsme se první faktury zděsili. Stouplo to o pět až šest tisíc a uvědomili jsme si, že to může být horší. Během covidu několik energetických dodavatelů krachlo. Trochu jsme přebíhali od jednoho k druhému podle nabídky. Aktuálně jsme u společnosti ČEZ, a když se dozvěděli o lepší nabídce, tak se nám přizpůsobili," sděluje M. H., která se s manželem stará o odrostlou dceru a syna.
Při manželově dobrém platu je prý drahota ještě až tak moc netrápí, ale stejně se rodina bojí toho, co přijde. "Když se ale podívám na naše přátele, tak je to zlé. Prostě těch šest tisíc je v rodinném rozpočtu dost velký zásek. Nebýt i našeho nízkonákladového domu, tak bychom to taky už pociťovali. Elektřinu máme do konce roku fixně stanovenou a ČEZ sliboval, že to navyšovat nebude, ale platíme zhruba 1300 korun měsíčně na zálohách a možná se to zvýší. Když se budeme bavit o kilowatt či megawatthodách, tak jsem vedle. To nevím," doplňuje . Autobusem ze stanice metra Háje se k jejich nízkoenergetickému domu jede skoro hodinu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský