„Zaražte tu válku. Dopadneme zle.“ Mocný hlas v Německu. Vypínání světel, šetření, strach

02.08.2022 10:05 | Zprávy

Nemusela ani přijít zima a již nyní podle agentury Bloomberg Německo zažívá rozhodování o zajištění osvětlení ulic a dodávek teplé vody. Úřady v sousední zemi se již obávají, že zemi postihnou sociální nepokoje, protože hrozí, že se nedostatek energií vymkne kontrole a Berlín opět přejde na přídělový systém. Situace je již natolik vážná, že zaznívají výzvy ke „zmražení“ války na Ukrajině a přijmutí Putinových požadavků. A to přímo z nejvyšších míst země. Proti Rusku prý „nevyhrajeme“.

„Zaražte tu válku. Dopadneme zle.“ Mocný hlas v Německu. Vypínání světel, šetření, strach
Foto: Kremlin.ru
Popisek: Olaf Scholz v Kremlu

Kdo se v posledních horkých dnech vypravil v podvečer na procházku přes Tiergarten kolem Sprévy, mohl si povšimnout, že se Německo pomalu, ale jistě začíná připravovat na těžké časy. V noci už totiž nesvítí ani berlínský prezidentský palác a po celé zemi začíná tvrdé utahování opasků.

V mnoha německých městech včetně bavorského Norimberku již lidé nemohou jít do části vnitřních bazénů a například Hannover již nyní přistoupil kvůli nedostatku energií k vypínání teplé vody na mnoha místech včetně sprch na koupalištích či v tělocvičnách. Jednotlivé obce se pak připravují na to, aby lidé v Německu neumrzli a v nějaké míře fungovalo vytápění alespoň v domácnostech.

Německá vláda podle agentury Bloomberg reagovala zprvu na hrozby ze strany Kremlu pomalu a až když Rusko omezilo dodávky plynu, Berlín pomalu zjistil, že je celá země na pokraji katastrofy a bez omezení – jakým je vypínání osvětlení a ohřevu vody – by dost možná Německo nemuselo letošní zimu bezproblémově přežít.

Sousední země, jež se snaží hledat východisko ze své tíživé situace, kterou si zapříčinila připoutáním se na Moskvu a její energie v uplynulých letech – často i kvůli nátlaku zelených aktivistů placených z Ruska – je nyní kvůli napětí způsobenému snížením dodávek zemního plynu vůbec jednou z neohroženějších evropských ekonomik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 6


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský pro Parlam…