Jak jsme již psali, americký film Sound of Freedom se setkává s odporem médií, která jsou nakloněna spíše demokratům než republikánům. Děj filmu je založen na zkušenostech Tima Ballarda, bývalého agenta ministerstva vnitřní bezpečnosti, který bojoval proti obchodu s lidmi v Kolumbii. Film ve sledovanosti údajně překonal pátý díl proslulé série Indiana Jones.
Hlavní důvod, proč se tato média na film zaměřují, je hvězda filmu, herec Jim Caviziel, známý z filmu Umučení Krista. A to proto, že je stoupencem konspirační teorie QAnon, která tvrdí, že mocní lidé provozují obchod s lidmi, konkrétně s dětmi, a jsou v „satanistickém spolčení“.
Film sepsul na stránkách agentury Bloomberg i kritik Noah Berlatsky, který píše, že film vítá „ultrapravice“ a křesťané, díky kterým už vydělal v kinech 50 milionů dolarů (přes miliardu korun). „Řada kritiků spojuje Sound of Freedom s protrumpovským konspiračním kultem QAnon. Také je děsí, jaký úspěch má film v mainstreamu. Ale pravda je, že konspirace na pravici a základy Hollywoodu nejsou zas tak rozdílné, možná proto má naše společnost takový problém odmítnout QAnon, Trumpa a fašismus,“ píše Berlatsky.
Tvůrci filmu, Angel Studios, však spojitost s QAnon odmítají a Berlatsky má za to, že na jejich vyjádření něco je, protože tvrzení této konspirační teorie se ve filmu neobjevují. Ale objevují se v něm „tematická klišé kolem obchodu s lidmi typická pro Hollywood“. „Sound of Freedom není QAnon propaganda, ale ukazuje, jak blízko je jejich propaganda k populárním pokleslým příběhům,“ tvrdí Berlatsky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta