Miluši zastihla MF Dnes před Penny Marketem na okraji středočeského města Kladna. Kupuje si pečivo, instantní polévky a brambory. Cokoli, co koupí, si musí pořádně rozmyslet a brát skutečně jen to nejnutnější. „Ušetřit peníze nemám z čeho. Já mám důchod deset a půl tisíce. Když zaplatím poplatky, nájem a jídlo, kolikrát mi nezbude ani tisíc korun,“ uvedla.
Další z žen, jež pracuje jako finanční úřednice, se pak listu svěřila, že nakupuje méně maso či drogerii. „Je to naprostá katastrofa,“ říká Stáňa, když vzpomene ještě na zdražení benzínu. Měsíční náklady na jídlo jí stouply pro dvoučlennou domácnost o třetinu.
Inflace v Česku je podle včera zveřejněných údajů vskutku raketová. V dubnu se meziročně vyšplhala na 14,2 procenta. Třeba zemní plyn však podražil o 44 porcent, pohonné hmoty o 41,5 procenta, cena mouky pak je vyšší o 52 procent.
„Zažíváme největší vlnu zdražování od roku 1993,“ potvrzuje hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Podle obchodních řetězců začali Češi využívat slev – a to i u položek, u nichž by je to podle jejich slov dříve ani nenapadlo, například u pečiva. Důchodkyně Anna vysvětluje, že ona sama si například kupuje ve výprodeji dýňové bulky. Bez slevy by si je nedopřála, stejně jako zeleninu.
Jak uvádějí ekonomové, zdražování není ještě ani zdaleka u konce. Například Petr Dufek hovoří o tom, že s cenou potravin zahýbá i to, jak dopadne letošní úroda v souvislosti s ukrajinsko-ruskou válkou. „Bohužel netušíme, kam ceny porostou dál. Netušíme, jak budou ceny zvyšovat energetické společnosti,“ dodal Dufek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.