Podle informací deníku Bild a magazínu Der Spiegel z letiště v Lipsku v pátek před sedmou ráno odstartovalo letadlo s 28 Afghánci na palubě. Jde o zločince, kterých se vláda v Berlíně ráda zbavila. Ale samotné deportaci prý předcházela dlouhá jednání s afghánským vládnoucím hnutím Tálibán.
„28 zločinců na palubě Boeingu 787 bylo přivezeno do Lipska z různých spolkových zemí. Každý deportovaný prý dostal 1000 eur na ruku. Na palubě je i lékař. Deportační operaci prý z velké části organizovalo spolkové ministerstvo vnitra. Akci dva měsíce připravovalo kancléřství a vnitřní orgány spolkových zemí,“ napsal deník Bild.
Ministryně vnitra, sociální demokratka Nancy Faeserová teprve ve čtvrtek oznámila, že Německo „velmi brzy“ zavede deportace do Sýrie a Afghánistánu. „Velký balík repatriace a deportace“ byl podle ní „uveden do pohybu“ již před smrtelným útokem v Solingenu.
Server magazínu Der Spiegel připomněl, že jde o první deportaci od chvíle, kdy se před třemi let vlády v Afghánistánu opět ujal Tálibán.
„Po měsících tajných vyjednávání nechala spolková vláda poprvé od nástupu radikálního islámského Talibanu k moci v Kábulu deportovat afghánské zločince zpět do jejich vlasti,“ napsal Der Spiegel s tím, že letadlo, které zločince odvezlo, patřilo společnosti Qatar Airways. Roli prostředníka v jednáních mezi kancléřem Olafem Scholzem a radikály z Tálibánu sehrál Katar.
„Díky pomoci partnera se nakonec podařilo odstranit nejdůležitější překážku deportace Afghánců. Zejména na ministerstvu zahraničí Annaleny Baerbock (Zelení), navzdory politické vůli vlády deportovat afghánské zločince, existoval odpor k jakémukoli druhu přímého jednání s Tálibánem,“ napsal server deníku Bild.
A server uveřejnil i průzkum, podle nějž si 52 % Němců myslí, že by z Německa měli být deportováni všichni ti afghánští žadatelé o azyl, kterým byla žádost zamítnuta. Dalších 41 % se domnívá, že by měli být deportováni minimálně všichni afghánští pachatelé těžkých zločinů. Jen t3 % dotázaných si myslí, že by neměl být z Německa deportován nikdo, a 4 % občanů prý nemají na tuto problematiku jasný názor.
Německá vláda vydala prohlášení, v němž zdůraznila, že je odhodlána v deportacích pokračovat. „Spolková vláda je odhodlána takovéto návraty provádět. Bezpečnostní zájmy Německa jednoznačně převažují nad zájmy ochrany zločinců a nebezpečných lidí,“ stojí ve stanovisku vlády SRN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák