„Musím říci, že já mám pocit, že se v médiích, ale i na tiskových konferencích hodně střídáme. Klíčová je odbornost – takže když jde o finanční témata, na to máme kolegyni a bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou. Když je to průmysl nebo doprava, je tady Karel Havlíček, když jde o dotace, EU, bydlení, to je zase moje parketa. Ale když přijde na řadu školství je to naše stínová ministryně školství Jana Berkovcová, na sociální témata máme Aleše Juchelku, na zdravotnictví Kamala Farhana, spravedlnost Radek Vondráček… všechny naše stínové ministry najdete zde: https://www.anobudelip.cz/cs/stinova-vlada/clenove-stinove-vlady/. Takže rozhodně si myslím, že nových tváří máme dost a odborníků taky,“ odpověděla Dostálová.
Další otázka směřovala k migračnímu paktu. „Prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tou výjimkou z migračního paktu. Existuje nebo ne?“ zeptala se čtenářka.
„Výjimka neexistuje. Migrační pakt skutečnost, že jsme přijali přes 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, nijak nezohledňuje. Je to samozřejmě špatně. Já jsem zásadně proti migračnímu paktu. Zachránit se to ještě dá, ale musela by vláda jednat a chtít. Pak to musí schválit ještě Rada EU. I když už se většinou jedná o formalitu, nemusí to tak být,“ odvětila Dostálová.
Další čtenář podle svých slov nepobral prohlášení kandidátky STAN do Evropského parlamentu Danuše Nerudové o migrantech. „Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?“ ptá se čtenář.
„Dobrý den, v detenčním zařízení podle mě nižší stovky. Mimo ně tady máme 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Byli jsme velmi solidární a ukázali jsme sobě i světu, že pomáhat umíme. Vše má ale své hranice,“ odvětila Dostálová.
„Překvapuje mne, že soukromí majitelé rekonstruují své zámky z dotací Ministerstva kultury a ROP za nemalé částky, přičemž po silnicích 2. a 3. třídy, které přes obce k těm zámkům vedou, je strach projet, neboť jsou samá díra. Co vy na to? Jak byste toto řešila?“ dodal další.
„S evropskými fondy se to má tak, že jsou rozděleny do tzv. operačních programů. Kultura i silnice jsou u nás podporovány z Integrovaného regionálního operačního programu. Na začátku období musela ČR dát monitorovací ukazatele k návrhům objemu peněz k jednotlivým aktivitám. U silnic 2. a 3. třídy se mohou podporovat jen ty silnice, které jsou napojeny na síť TEN-T. Ostatní opravy silnice by měly zajišťovat kraje, jakožto vlastníci,“ poznamenala Dostálová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová