ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek
A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek
24.05.2022 19:00 | Analýza
V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, které uzavírají heterosexuálové. Zákon by měl být předložen v brzké době, o detailech se ještě jedná. ParlamentníListy.cz se v anketě politiků zeptaly, zda se zákonem souhlasí včetně označení „manželství“ i pro tyto páry.
reklama
„Mé stanovisko je známé již mnoho let. Můj maximální ústupek byl, že jsme tehdy schválili registrované partnerství. Nedovedu si vůbec představit, že bychom schválili plnohodnotné manželství pro stejnopohlavní páry. Manželství je institut, který má sloužit k početí nové generace, její výchově, tak aby se stali plnohodnotnými občany České republiky. Je to pořád snaha změnit společnost, stále více ji individualizovat a rozložit klasickou rodinu. To jsou možná poslední vazby, které nás drží pohromadě. Doufám, že zákon nebude schválen. Myslím si, že vláda, poslanci vládní koalice, kteří chtějí tento zákon předložit, mají nepochybně dnes jiné a důležitější starosti než řešit tyto zbytné věci. Podivuji se nad tím, že chtějí prosazovat tuto věc, když neřeší zásadní věci naší společnosti, které jsou spojeny s mezinárodní situací a hospodářskou krizí. Toto by měli řešit,“ konstatoval Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, garant Trikolóry pro oblast práce a sociálních věcí.
„Ano. Pokud by ale byla větší šance prosadit zákon například záměnou slova manželství jiným vhodným slovem (životní partnerství apod.), bral bych i to,“ prozradil Jiří Paroubek, bývalý premiér a předseda ČSSD.
„O žádné zrovnoprávnění se nejedná, neboť právní rovnost je zajištěná. Jde o to, že upravování zcela odlišných vztahů jedním právním předpisem je nepraktické a vyprazdňování termínu ‚manželství‘, jejichž obsah je obecně znám a akceptován, vede k prohlubování nejistoty ve veřejném prostoru,“ myslel si Stanislav Křeček, veřejný ochránce práv.
„Já jsem již i dříve avizoval, že patřím k podporujícím poslancům, souhlasím tedy včetně pojmenování, včetně adopcí,“ souhlasil Jan Berki, poslanec Starostů za Liberecký kraj,
„Jsem rozhodně pro zrovnoprávnění, ale bez označení manželství. Manželství je a musí zůstat tradičním pojmenováním svazku muže a ženy. Nechci nikomu upírat práva, ale taky jsem proti boření tradic. Chceme-li zavést novou tradici, tak ji nově pojmenujme,“ navrhoval MarekNovák, poslanec hnutí ANO za Zlínský kraj.
„Nesouhlasím. Toto nikdy nepodpořím. Manželství je svazek muže a ženy, přes to pro mě nejede vlak,“ objasnil Patrik Kunčar (KDU-ČSL), senátor za obvod Zlín. „Mě se snad nemusíte ptát. Názor v této věci nemohu změnit,“ uvedl Jiří Čunek (KDU-ČSL), senátor za obvod Vsetín.
„Český právní řád sexuálni orientací žadatelů o manželství neposuzuje. Manželství je svazek muže a ženy. Jiná varianta možná není. Dokonce ani kdyby ji schválil Parlament,“ zdůraznila Jitka Chalánková, nezávislá senátorka za obvod Prostějov. „Ne,“ stručně vyjádřil svůj názor Rostislav Vyzula, bývalý poslanec hnutí ANO.
„Jak asi víte, byl jsem v minulém volebním období signatářem tohoto zákona. Logicky jsem i nyní pro. Neříkat tomu manželství je jen taktizování. Přibývá zemí, které to už mají včetně těch tradičně katolických. Veřejné mínění v ČR je také vstřícné. Odpor určitých skupinek mám za zbytečný. Žádná hrozba pro tradiční rodiny v tom není,“ vysvětlil Jiří Dolejš, bývalý poslanec KSČM.
„Já byl vždy pro. Označení mi nevadí. Je jednodušší v legislativě redefinovat manželství než v každém paragrafu zohlednit nové označení. Proto se domnívám, že snaha o jiné označení je obstrukce,“ domníval se Jan Pošvář, bývalý poslanec za Pirátskou stranu.
„Myslím si, ba jsem si jist, že podle složení Sněmovny a postoje vlády (není v programovém prohlášení) a veřejně deklarovaného postoje premiéra, že se jedná jen o gesto, že Sněmovnou nemůže projít a předkladatelé to sami dobře vědí. Tzn. není to téma pro Senát, neboť tam se poslanecký návrh nedostane. Šanci by měl jedině návrh, který by navýšil práva jednopohlavních párů (dědictví atd.), ale svazek by se nejmenoval manželství a nedovoloval by adopci dětí, protože příroda zařídila, že dítě se může narodit jedině spojením muže a ženy. Takovýto návrh zákona bych v Senátu podpořil,“ konstatoval Michael Canov (SLK), místopředseda ústavně-právního výboru Senátu ČR a starosta Chrastavy.
„Každý člověk má právo žít svobodně a rozhodovat se o svém rodinném životě sám. Doba se hodně posunula. Stát tu není od toho, aby dospělému člověku určoval, zda má milovat jiného muže či ženu, či zda chce žít samostatně. Manželství by mělo být párům dostupné za rovných podmínek a dělat z kohokoliv občana druhé kategorie není namístě,“ upozornil Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátské strany, místopředseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.