A většina novinářů je v klidu. Žádné pochybnosti? Petr Žantovský burcuje kvůli tomu, co našel ve zprávě BIS

08.12.2018 8:48 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Jen zmínkou na svém zpravodajském webu informovala Česká televize o vyústění kauzy Agrotec. Soud zprostil společnost patřící do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše i jejího jednatele viny. Petr Žantovský nepochybuje o tom, že v případě jejich odsouzení by na Kavčích horách bouchali šampaňské. Zabývá se i zprávou BIS, která si špiclováním příslušných osob ověřila, že drtivá většina tzv. dezinformačních webů je dílem českých občanů, kteří nemají žádné napojení na ruskou stranu. A zdůvodní, proč komentář Alexandra Tomského Karavana žvástů považuje za nejlepší článek týdne.

A většina novinářů je v klidu. Žádné pochybnosti? Petr Žantovský burcuje kvůli tomu, co našel ve zprávě BIS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Na úvod pravidelného přehledu zajímavostí uplynulého týdne se dostáváme k už tradiční bolesti domácích sdělovacích prostředků. „O tom, že česká média informují výběrově a účelově, jsme mluvili už mnohokrát. Zamlčování jedněch a neúměrně nafukování jiných informací je klasickou manipulační technikou, jíž se naše – zejména mainstreamová – média jen hemží, nepočítaje už třeba dezinformační a konspirační servery typu Forum24, Neovlivní nebo Hlídací pes – to jsou platformy naprosto průhledného politického boje, od těch nikdo žádnou relevantní – nedejbůh nestrannou – informaci nečeká,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Čerstvý příklad toho, jak se v našich médiích zachází s obrazem skutečnosti, našel v soudním vyústění známé kauzy Agrotec. „Připomenu, oč v ní šlo. Jde o událost z roku 2013. Tehdejší ÚOOZ v čele s Robertem Šlachtou pracoval na veřejných zakázkách v oblasti stavebních zakázek v České poště. Vznikla tehdy i vedlejší větev kauzy – dodávka pneumatik od dceřiné firmy Agrofertu – Agrotec pro poštu. Jeden pracovník i Agrotec jako právnická osoba byli obžalováni z údajných pletich při zadávání veřejné zakázky. V zaznamenaném odposlechu se údajně měli domlouvat, kdo má vyhrát a co má dodat. Zakázka přitom nebyla nikdy realizována a žádná škoda nikomu nevznikla,“ upozorňuje mediální analytik na okolnosti případu, který se v úterý tohoto týdne po pěti letech dostal k soudu.

Být lidé z Agrotec odsouzeni, v ČT i v ČRo by bouchali šampaňské

Přitom soud již dříve sáhnul k poměrně ojedinělému institutu – dohodě o vině a trestu – a některé manažery České pošty potrestal za stavební zakázky peněžitým trestem. „Co je ale hlavní – ve vedlejší větvi případu, dodávce pneumatik, v plném rozsahu soud zprostil obžaloby Agrotec i jeho zaměstnance. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, asi jediné významnější médium, které tuto skutečnost zaznamenalo, byla ČTK. Dala události objektivní obraz i prostor, jak agentuře tohoto typu přísluší. Dokonce se zde můžete dočíst, že firma, jako jediná v ČR, je od roku 2013 držitelem protikorupčního certifikátu od společnosti Det Norske Veritas. Tuto skutečnost jsme také jaksi odjinud neslyšeli, že,“ nediví se Petr Žantovský.

Naopak, v médiích byla kauza v uplynulých letech probírána v negativním duchu tisíckrát. „Novináři vyzdvihovali Agrotec a upozaďovali Českou poštu, o kterou šlo v kauze primárně. Veřejnoprávní média o vyústění, tedy zproštění obžaloby, většinou mlčela. Objevila se jen zmínka na webu ČT24, v samotném vysílání veřejnoprávní televize v Událostech – nic, Český rozhlas taky nic. Kdyby byli lidé z Agrotec odsouzeni, jistě by v České televizi i v Českém rozhlase bouchali šampaňské,“ poznamenává mediální odborník s tím, že přitom tato kauza není osamocený případ, ale jde v krátkém čase o druhou pozitivní zprávu pro Agrofert.

Naši médiusové se nemohou divit, že mají u veřejnosti málo důvěry

Už na konci října policie odložila vyšetřování kauzy korunových dluhopisů, což byla také jedna z jejich hlavních kauz. Ta, v rámci které bývalý premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že Andrej Babiš „ojebal“ stát a je prošetřován kvůli daňovému podvodu. „Spravedlivě je třeba říci, že tentokrát aspoň Český rozhlas o odložení případu informoval jako první,“ poznamenává mediální analytik.

„Když si vedle toho dáte nekonečnou hysterii kolem údajného únosu Babiše mladšího, sérii jako na objednávku chrlených materiálů SeznamuTV, obratem přebíraných různými dalšími tlampači jako Aktuálně, Hospodářské noviny či Česká televize, máte před sebou ukázkový příklad novinářské objektivity a vyváženosti po česku. A pak se naši médiusové mohou divit, že mají u veřejnosti tak málo úcty a důvěry,“ konstatuje Petr Žantovský.

Drtivá většina dezinformačních webů v češtině nemá ruskou podporu

Pro druhé téma sáhl po zprávě Bezpečnostní informační služby, která se mediální sférou jmenovitě zabývá a je jistě v tomto týdnu klíčová z hlediska důvěryhodnosti mediální sféry. Píše se v ní následující:

„Z pohledu BIS je právě segment tzv. dezinformačních webů jen jednou ze součástí systému ruské hybridní strategie a v drtivé většině případů je součástí oné krycí kouřové clony, v níž a za níž se kryjí jiné zásadnější aktivity s vazbou na Rusko a jeho zájmy. Drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých (ideologicky motivovaných a přesvědčených o škodlivosti NATO, EU, USA, liberální demokracie či prvoplánově proruských) občanů, které nepodporují ruské entity. Tito aktivisté jen v rámci svých občanských práv a svobod šíří to, čemu věří, že je pravdivé. Jejich činnost je věcí diskuse a kritiky v rámci svobody slova a případně občanskoprávních sporů, čímž ovšem nijak nezpochybňujeme, že tito lidé a jejich webové projekty zneužívá ruská strana pro šíření propagandy a dezinformací či pro podporu jiných komponentů hybridní strategie.“

Je něco v nepořádku s liberální demokracií či s fungováním EU

Petr Žantovský je přesvědčen, že tyto teze nejpřesněji komentuje na svém webu docent Radim Valenčík, ekonom a vysokoškolský učitel:

„Co vlastně BIS říká a co z toho vyplývá: Drtivá většina tzv. dezinformačních webů je dílem českých občanů, kteří nemají žádné napojení na ruskou stranu. Ano, toto si BIS špiclováním příslušných osob ověřila. Tyto osoby to dělají bez jakékoli podpory a bez jakékoli vazby na vnější síly. Na rozdíl od řady neziskovek a vlivových agentur, které jsou masívně podporovány ze strany našich silnějších zahraničních partnerů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…