Afghánistán zdivočí. Rozpad, Tálibán a občanská válka. Analytik Štefec o chybě NATO

29.07.2021 12:37 | Rozhovor

Po neúspěchu různorodých světových velmocí nastolit v Afghánistánu pořádek a mír jsou Číňané jediní, kdo dokážou historicky i diplomaticky metodou cukru a biče tamní situaci udržet pod kontrolou. To tvrdí vojenský analytik Jaroslav Štefec, podle něhož už Číňané na tamním území své zájmy uplatňují. A jde jim hlavně o nerostné bohatství. Pro ParlamentníListy.cz také vysvětlil, jakým způsobem a za jakých podmínek mohou ještě západní armády v Afghánistánu zasáhnout.

Afghánistán zdivočí. Rozpad, Tálibán a občanská válka. Analytik Štefec o chybě NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Jaroslava Štefce vůbec nepřekvapilo přebírání afghánského území Tálibánem ani rychlost, s jakou tak činí: „Absolutně ne, protože bylo naprosto jasné, že takzvaná vládní moc v Afghánistánu, která byla naprosto uměle vytvořená, ztratí velmi rychle dech s okamžikem, kdy odejdou takzvaní spojenci, kteří je drželi nad vodou jak ekonomicky, tak politicky a mocensky a v podstatě hrozbou vojenské síly,“ uvedl. Ačkoliv se američtí a spojenečtí vojáci snažili pomoci s výcvikem tamní armády a bezpečnostních složek, aby se dokázali Tálibánu a případným nebezpečím ubránit, přesto se jim to nedaří. Podle analytika se ukazuje stará známá pravda. „Z Afghánistánu se v podstatě nedá jakýmkoliv způsobem vytvořit něco, co by mělo řád, který odpovídá našemu vidění v Evropě nebo vidění Američanů. Tamní systém funguje naprosto jinak a Tálibové samozřejmě velmi přivítají vycvičené vojáky a jejich výzbroj, která byla původně deklarativně určena pro vládní armádu,“ upozornil Štefec.

Podle něj se už dlouhodobě vedla jednání, jak rychlý bude ústup afghánských vojáků, a jejich přebíhání k Tálibánu tomu nasvědčuje. „Jednání se vedla o podpoře takzvané vlády Tálibu, ale ten pojem vláda Tálibu je velmi ošidný, protože vůbec neodpovídá centrální vládě v našem pojetí nebo nějaké vládě, kterou si představoval Západ nebo Spojené státy pod pojmem demokratická vláda v Afghánistánu. To nefungovalo a nikdy to fungovat nebude,“ řekl jasně bezpečnostní expert.

Čína přebírá vliv

Spojené státy začaly s misí v Afghánistánu po útocích 11. září 2001 a jako jeden z důvodů uváděli zabránění tomu, aby do Ameriky a Evropy proudili teroristé ze Středního východu. Štefec se obává, že to stále hrozí, avšak upozornil, že Afghánistán nezůstává „sám“, protože zde existuje obrovský vliv Číny, která byla v zemi už v době, kdy fungovaly takzvané spojenecké jednotky. „A to jejich fungování vlastně Čínu jen posílilo, protože Čína de facto spolupracovala jak s takzvanou oficiální vládou, tak s Tálibánem. A dnes naprostá většina kmenových náčelníků a té party -– to, čemu se říká vláda Tálibán – velice úspěšně komunikuje s čínskými obchodníky, s Čínou na politické i ekonomické úrovni a mají z toho velice dobrý profit,“ sdělil s tím, že čínská velmoc má velký zájem získat v této oblasti vliv už proto, že chrání sama sebe. Pokud bude totiž Tálibán působit – jako dosud – proti silám, které jsou nakloněny Islámskému státu, tak zároveň brání expanzi radikálů právě do oblastí, kde má Čína své zájmy, a pochopitelně to vyhovuje jak Číně, tak Afghánistánu, Tálibánu a obyvatelům. O tom, že je Tálibán v podstatě protivníkem Islámského státu, se ale prý jen velmi málo ví nebo mluví.

Čína však podle Štefce dokáže určitých změn v Afghánistánu dosáhnout. V první řadě očekává, že začne reálně uplatňovat politiku, jež se nepodařila ani jedné z velmocí, které do Afghánistánu kdy vstoupily – ani Britům, ani tehdejšímu Sovětskému svazu, ani Spojeným státům a jejich spojencům v rámci velkého množství misí pod různými názvy od roku 2002. „Předpokládám, že Čína bude komunikovat na úrovni reálné spolupráce a nebude tam posílat armádu. Číňané mají čtyři tisíce let zkušeností s reálnou politikou, s diplomacií a jednáním s podobnými kmeny a domorodými skupinami, které kdysi dávno na území Číny útočily. A vždy se tam buď pohltily, nebo si na Číně vylámaly zuby. Ale nikdy Čínu nedokázaly vychýlit natolik, aby se rozpadla nebo aby se stala něčím jiným, než v reálu je,“ upozornil Štefec na historické souvislosti.

Číňané si dokážou poradit na rozdíl od jiných mocností. Mají zkušenosti

„Já bych řekl, že Čína dneška bez ohledu na tvrzení, jaká v ní panuje komunistická diktatura, je daleko kosmopolitnější než celé Spojené státy. Oni si s nimi prostě dokážou poradit, vědí jak. Mají historické zkušenosti, které chybějí jak Americe, tak především evropským státům,“ podotkl k tomu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …