Afghánské ženy? Úplně jinak. Jsem xenofob. Arabista Pelikán má potíže, ale řekl, jak to je

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

25.08.2021 10:42 | Zprávy

Arabista Petr Pelikán, který má známosti i v Afghánistánu, si dle svých slov užívá svých pět minut slávy. V Xaver Live odhalil mnohé. Například, že se potkal s Usámou bin Ládinem v roce 1995 na islámské konferenci v Súdánu, kdy ho ještě nikdo neznal. Američané se prý snažili vyjednávat již dříve, ale nebyli schopni zjistit, kdo má u jejich nepřátel slovo. „Nebýt zprostředkování Kataru a Pákistánu, tak oni by byli schopní mluvit s nějakýma zelinářema,“ glosoval Pelikán. Afghánci prý nemají zájem vyvážet islám mimo svou zem. Na závěr mluvil Pelikán o postavení afghánských žen. „Já musím děsně vážit slova, protože na katedře u nás už musím psát omluvné dopisy, omluvné maily feministkám,“ řekl a pak rozbil draze dotované průzkumy.

Afghánské ženy? Úplně jinak. Jsem xenofob. Arabista Pelikán má potíže, ale řekl, jak to je
Foto: Repro Youtube
Popisek: Arabista Petr Pelikán na Xaver Live

Pelikán řekl, že současné dění v Afghánistánu není něco, co by se přihodilo najednou. Podle něho, kdyby se naplnil původní scénář, tedy že by afghánské síly vydržely dva nebo tři roky nebo alespoň pár měsíců, tak by se v médiích o Afghánistánu příliš nemluvilo. Ale porážka doslova po pár dnech byla šokem, vzhledem k tomu, že spojenci byli v Afghánistánu dvacet let a utratili v něm miliardy, říká arabista. „My si říkáme, zda vůbec bylo nutné, abychom tohle všechno podnikali. Já si právě myslím, že ne,“ doplnil.

Afghánistán má sice velké nerostné bohatství, ale aby bylo možné ho využít, bude dle Pelikána potřeba, aby bylo zbudováno obrovské množství infrastruktury. Odhaduje, že tu asi postaví Čína. Právě proto si arabista nemyslí, že USA do Afghánistánu šly kvůli surovinám. V roce 2001 prý USA potřebovaly „důstojného nepřítele“ a stal se jím Afghánistán, i když dle Pelikána nestál přímo za útoky z 11. září. A právě proto byli spojenci v zemi tak dlouho a odešli tak trapně, protože nedokázali vytknout žádný jednoznačný strategický cíl, tvrdí. Pokud jde o rychlost rozhodnutí a invaze z roku 2001, za tu dle něho může obava, že by vláda George Bushe padla, pokud by nedokázala předvést tvrdé potrestání viníků, i když, jak tvrdí, to „Afghánistán slízl trochu nevinně“.

Upozornil, že Tálibán je název „zvenčí“ a ti, kdo se teď ujmuli moci, si říkají Islámský emirát Afghánistán. Kdo to je, podle Pelikána není jasné. Američané se prý snažili vyjednávat už před několika lety. „Ale ve skutečnosti nebyli vůbec schopní odhadnout, kdo v tom Afghánistánu má slovo. Takže nebýt zprostředkování Kataru a Pákistánu, tak oni by byli schopní mluvit s nějakýma zelinářema,“ poznamenal arabista, ale na omluvu USA dodal, že vědět, kdo má v Afghánistánu moc, je opravdu těžké a dnes nejsou známa ani jména těchto mocných. Co se týče bojovníků na autech a motorkách, dle Pelikána jsou to obyčejní Afghánci z venkova, kteří celou dobu bojovali proti cizincům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …