Pelikán řekl, že současné dění v Afghánistánu není něco, co by se přihodilo najednou. Podle něho, kdyby se naplnil původní scénář, tedy že by afghánské síly vydržely dva nebo tři roky nebo alespoň pár měsíců, tak by se v médiích o Afghánistánu příliš nemluvilo. Ale porážka doslova po pár dnech byla šokem, vzhledem k tomu, že spojenci byli v Afghánistánu dvacet let a utratili v něm miliardy, říká arabista. „My si říkáme, zda vůbec bylo nutné, abychom tohle všechno podnikali. Já si právě myslím, že ne,“ doplnil.
Afghánistán má sice velké nerostné bohatství, ale aby bylo možné ho využít, bude dle Pelikána potřeba, aby bylo zbudováno obrovské množství infrastruktury. Odhaduje, že tu asi postaví Čína. Právě proto si arabista nemyslí, že USA do Afghánistánu šly kvůli surovinám. V roce 2001 prý USA potřebovaly „důstojného nepřítele“ a stal se jím Afghánistán, i když dle Pelikána nestál přímo za útoky z 11. září. A právě proto byli spojenci v zemi tak dlouho a odešli tak trapně, protože nedokázali vytknout žádný jednoznačný strategický cíl, tvrdí. Pokud jde o rychlost rozhodnutí a invaze z roku 2001, za tu dle něho může obava, že by vláda George Bushe padla, pokud by nedokázala předvést tvrdé potrestání viníků, i když, jak tvrdí, to „Afghánistán slízl trochu nevinně“.
Upozornil, že Tálibán je název „zvenčí“ a ti, kdo se teď ujmuli moci, si říkají Islámský emirát Afghánistán. Kdo to je, podle Pelikána není jasné. Američané se prý snažili vyjednávat už před několika lety. „Ale ve skutečnosti nebyli vůbec schopní odhadnout, kdo v tom Afghánistánu má slovo. Takže nebýt zprostředkování Kataru a Pákistánu, tak oni by byli schopní mluvit s nějakýma zelinářema,“ poznamenal arabista, ale na omluvu USA dodal, že vědět, kdo má v Afghánistánu moc, je opravdu těžké a dnes nejsou známa ani jména těchto mocných. Co se týče bojovníků na autech a motorkách, dle Pelikána jsou to obyčejní Afghánci z venkova, kteří celou dobu bojovali proti cizincům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.