Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce ve studiu ČT byli prezidentská kandidátka, ekonomka Danuše Nerudová, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ekonom Miroslav Zámečník. Diskutovali o stavu důchodového systému v Česku.
Hned v úvodu Moravec upozornil, že dlouholetý poslanec Marek Benda (ODS) chce snížit daně u loterií na 23 % ze současných 35 %. Na oněch 35 % zdanění zvedla ještě vláda Andreje Babiše a Benda onen krok označil za nespravedlivý.
„Asi to není ta nejakutnější věc, kterou bychom teď měli řešit, ale odborníci říkají, že některé věcí, je třeba systémové upravit. To neříkají politici nebo lobbisté, ale odborníci, kteří některé kroky v oblasti hazardu označili za problematické. Ale my jako lidovci jsme pro všechny kroky, které povedou k potírání hazardu... ale myslím si, že některé věci mají být více prodiskutovány a daňově upraveny,“ pravil Jurečka.
Moravec se hned ptal, jestli je vhodné snižovat daně u loterií, když Česko potřebuje každou korunu. „Neměla by se i ostatní odvětví hazardu zdanit 35 procenty?“ ptal se Moravec.
Jurečka zdůraznil, že je třeba vést debatu např. o online hazardu, a celkovou debatu o hazardu, ale také o hledání dalších příjmů do státního rozpočtu. A že ta debata je složitá, protože je třeba dívat se i na to, aby se některé činnosti nedostaly do šedé zóny, kde už na ně stát vůbec nedosáhne.
Nerudová byla ještě ostřejší.
„Mně osobně tento návrh přijde naprosto skandální, Zejména když tu máme seniory, kteří si přijdou pro jediný oběd, ale rozdělí si ho na tři porce, aby ušetřili. A já jsem v této době naprosto proti tomu, abychom se takto stříleli do nohy, volala “Nerudová s tím, že daně je snadné snížit, ale obtížné zvýšit. „Toto je návrh vycucaný z prstu a pro mě je skandální,“ zdůrazňovala ve studiu.
Zámečník se vyjadřoval obdobně jako Nerudová.
Byl poměrně kritický i ke způsobu, jakým se vláda chystá zavést daň z mimořádných zisků způsobených vnějšími faktory. „Když už nechceme mít inflační daň, tak to dělejme dobře,“ žádal s tím, že banky si měly procentně odečíst stejnou částku a vláda neměla parametr nastavovat tak, aby zákon dopadl jen na šest největších firem.
Moravec v té souvislosti upozornil, že do zdaněných bank nespadá žádná z bank českých oligarchů. „Takže je ta vláda klientelistická?“ obrátil se Moravec na Zámečníka.
„Já jsem tu vládu volil, tak teď po mně nechtějte, abych říkal, že je klientelistická,“ poznamenal Zámečník.
„Ale je klientelistická,“ trval na své otázce Moravec.
„Ale no tak, Václave,“ ozval se Zámečník. „Ta účelovost je tam zřejmá,“ dodal s úsměvem.
Když se ke slovu znovu dostal Jurečka, upozornil, že daně nikdy nejsou absolutně spravedlivé a že vždy bude třeba nastavit nějakou hranici, pod kterou už se politicky nepůjde.
„Mým zájmem je vybrat co nejvíce peněz do státního rozpočtu, ale od těch subjektů, od kterých je opravdu dostat mohu,“ pravil Jurečka s tím, že vláda tento zákon připravuje pod časovým tlakem, protože má být ve třetím čtení ještě než bude dokončeno jednání o státním rozpočtu.
Když se k tématu vyjadřovala Nerudová, upozornila, že pokud vláda od této daně pro banky očekává zisk 100 miliard, tak její očekávání jsou příliš optimistická, protože banky na toto opatření zareagují a vláda nakonec bude ráda, když vybere 20 až 30 miliard.
„V tomto nás rozsoudí čas,“ ozval se Jurečka s tím, že vláda počítá i s příjmem peněz z emisních povolenek i s dalšími zdroji. „Je to opravdu specifická a výjimečná situace, protože my např. nevíme, jak se budou vyvíjet ceny v energetickém sektoru,“ upozorňoval dál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp