Procházková se do studia spojila přímo z Makedonie. Vyrazila totiž z Turecka přes moře do Řecka a dál do Evropy. „Ty počty lidí, které překračují hranice mezi Řeckem a Makedonií, jsou poměrně obrovské a nezdá se, že by ten proud nějak oslaboval,“ poznamenala novinářka. Uprchlíci se pohybují po Řecku sami, aniž vlastně cokoli vědí. „Oni nevědí, co je čeká, co je nečeká, kam by měli jít, nikdo s nimi nemluví. Oni se pohybují tak nějak chaoticky za lidmi, kteří jdou před nimi,“ popsala situaci.
Alžírský novinář doplnil, že uprchlíci dobře vědí, že v jeho zemi nebudou mít na růžích ustláno, budou odmítáni. Proto míří raději dál do Evropy. „Alžírsko má zkušenosti s islamistickým terorismem. Zemřely tam tisíce lidí. Šlo o ženy a muže, intelektuály. Ti by mohli své zemi pomoci, ale byli zabiti islamisty,“ prozradil Belaskri.
V boji proti radikálům pomohlo i omezení politických svobod. „Bylo to hodně bolestivé pro Alžírsko, protože jsme ztratili hodně svobod. Islamisté sice byli vojensky poraženi, ale vlastně uspěli. Velké dilema je, jak uspět proti teroristům v demokracii, protože islamisté demokracii zneužívají,“ varoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp