Analytik Macháček od Babiše vzkazuje do Číny: Dodržujte lidská práva, a pak můžeme nakupovat vaše technologie

26.04.2019 8:20 | Zprávy

Britská vláda se chystá umožnit čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei účast na budování mobilních sítí páté generace (5G), ale nikoli na klíčových částech systému. A to i přes americký tlak na své spojence, aby byl tento čínský obr z budování zakázek vyloučen. Ve svém pátečním komentáři se tomu v Lidových novinách věnuje novinář Jan Macháček, který se rozepisuje o tom, proč je takové rozhodnutí britské vlády tak důležité.

Analytik Macháček od Babiše vzkazuje do Číny: Dodržujte lidská práva, a pak můžeme nakupovat vaše technologie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Své americké spojence se rozhodla poslechnout Austrálie, Nový Zéland a Polsko. Česká vláda zatím zakázala ministerstvům nakupovat telefony této značky. I Berlínu dala Amerika najevo, že nebude s Německem sdílet některé důležité zpravodajské informace, pokud Huawei na své hřiště vpustí. Německý telekomunikační regulátor však řekl, že není důvod zakazovat Huawei.

Rozhodnutí britské vlády je podle Macháčka v této věci velmi důležité. Spojené království představuje jeden z nejdůležitějších trhů pro čínskou firmu. „Nedaleko Oxfordu sídlí laboratoře Huawei, kde jsou pod dohledem britské vlády testovány čínské produkty z pohledu toho, zda jsou bezpečné a mohou být vpuštěny na britský trh,“ připomněl.

Donedávna tak britská vláda kritizovala firmu Huawei za opakované nedostatky v bezpečnosti produktů a technologií. Nové rozhodnutí podle něj tedy naznačuje, že společnost nedostatky napravila, i když zatím není vpuštěna do jádra sítí, jako jsou datová centra.

Zmínil, že Británie bývá považována za největšího a nejspolehlivějšího amerického spojence v Evropě. Pokládá si proto otázku: Pokud USA nebudou kvůli firmě Huawei sdílet top zpravodajské informace s Německem, budou je sdílet s Brity? „Nejdůležitější zpravodajské informace se sdílejí v rámci tzv. systému pěti očí (Five Eyes) mezi USA, Británií, Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem,“ dodal s tím, že tyto státy mají nejužší zpravodajskou spolupráci.

Svou roli zde hraje samozřejmě i brexit. „Jde o důsledky brexitu. I když do Británie přijede v červnu Donald Trump, chce si Londýn budovat po odchodu z EU vztahy se všemi velkými hráči,“ podotkl Macháček, podle kterého by západní vlády měly přenést rezistenci vůči čínským technologiím z technokratického světa do otevřené politické arény.

„Čína je totalitní stát s imperiální ambicí, své telekomunikační technologie využívá ke sledování a kategorizaci vlastních občanů a dokumentaci jejich aktivit. Ať začne doma dodržovat lidská práva a demokratické principy, teprve pak můžeme nakupovat její technologie,“ dodal na závěr s tím, že EU má Číně vzkázat, aby převzala ochranu soukromí a osobních dat podle GDPR. Pak nebude třeba zkoumat v laboratořích, zda mají její technologie vychytaná zadní vrátka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v německých mateřských školách

Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…