Okolo ruského ministra obrany Sergeje Šojgua se šířila řada mýtů, že ho kvůli vývoji války nechal Vladimir Putin odstranit. Podle dnešního videa a prohlášení z Kremlu tomu tak však není. Naopak, Putin mu poblahopřál k úspěchům u Mariupolu.
Šojgu Putinovi oznámil, že ozbrojené síly RF a milice z Doněcku „osvobodily Mariupol“ a že zbytek obránců se uchýlil do areálu ocelárny Azovstal. Připomenul, že Mariupol byl v roce 2014 prohlášen za dočasné hlavní město Doněcké oblasti a že se z něj za osm let stalo hlavní město praporu Azov. Dle Šojgua Ukrajinci do města přesunuli řadu těžkých zbraní, tedy tanky, raketomety a rakety Točka. U těch Šojgu zmínil, že mají dolet až 120 kilometrů, tedy by mohly teoreticky zasáhnout ruský Taganrog nebo i Rostov na Donu. Ukrajinci dle něho měli zásoby raket, munice, pohonných hmot i potravin pro dlouhou operaci. Infrastruktura ve městě byla dle ministra zaminována včetně přístavu.
„Celkově, pokud mluvíme o obrněné technice – tancích, bojových obrněných vozidlech, bylo jich 179, 170 různých děl a minometů včetně několika raketometů, o kterých jsem již mluvil, Smerč a Uragan. V době obklíčení 11. března činil celkový počet příslušníků AFU (ukrajinská armáda) a nacionalistických formací, jakož i zahraničních žoldnéřů, kteří byli rovněž početní, více než 8100 osob. Při osvobozování města jich bylo zničeno více než čtyři tisíce, 1478 se jich vzdalo a zbývající skupina – více než dva tisíce – byla zablokována v průmyslové zóně závodu Azovstal,“ sdělil Šojgu ruskému prezidentovi.
Doplnil, že při dobývání města se v podstatě ze všech budov ve městech staly opěrné body pro obránce města. „V přízemí byla instalována obrněná vozidla a dělostřelectvo a v horních patrech odstřelovači. Samostatné jednotky byly vybaveny protiletadlovými děly. V prostředních patrech a ve sklepeních byli shromážděni všichni obyvatelé a stali se z nich živé štíty,“ řekl. Osočil ukrajinskou armádu i nacionalistické milice, že používaly civilisty jako krytí při ústupu, tedy že civilisty vyhnaly ze sklepa a samy se stáhly.
„Při osvobozování Mariupolu přijala ruská armáda a jednotky lidové milice DNR veškerá opatření k ochraně životů civilistů. Na váš pokyn, Vladimire Vladimiroviči, zde byly od 21. března denně otevírány humanitární koridory pro evakuaci civilistů a cizinců. Příslušníci ukrajinských ozbrojených sil a bojovníci z nacionalistických praporů byli vyzváni, aby složili zbraně. Měli samozřejmě zajištěn život, bezpečnost a lékařskou pomoc,“ oznámil Šojgu a dodal, že k dispozici pro humanitární koridory byly jak autobusy, tak sanitky.
Prý i vyžadovali přítomnost mezinárodních organizací, „abychom mohli v této části dodržovat všechna humanitární pravidla, pokud to bylo možné vzhledem k neustálé a nepřetržité palbě z Mariupolu ze strany Síly národní bezpečnosti a ukrajinských ozbrojených sil“. I přes odpor Ukrajinců se dle Šojgua povedlo evakuovat 142 711 civilistů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.