Otázka a téma pořadu zněla: „Co dělat, když s vypuknutím nějaké krize přestane fungovat stát?“ Moderátorka to konkretizovala: „Co všechno si vlastně máme představit, že nebude, když přijdeme o stát, když stát přestane plnit svou funkci a přestane i vytvářet iluzi, že ji plní?“ Podle Cílka je to dobrá iluze. Koneckonců i peníze jsou iluze, protože věříme, že mají cenu. „Stát existuje, pokud existuje aspoň nějaké vysílání rozhlasu. Ukázalo se to v letech 1945 a 1968 v bitvách o rozhlas,“ říká.
Při takové krizi bychom podle Cílka přišli o bezpečí. „V okamžiku, kdy dojde ke krizi, část policistů by nenastoupila do služby, třeba ti, kteří nesnášejí své nadřízené. Nebezpečí nepromyšlených policejních reforem je v tom, že se vzbuzuje nenávist mezi lidmi, takže řada policistů, i německých, by neposlechla rozkazu svých nadřízených, nebo by se vůbec nedostavila. Další část policistů by odešla domů chránit svou rodinu, protože by sami dobře věděli, jaká je situace,“ popisuje hypotetickou situaci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas