Aspen Institute (AI) je mezinárodní nezisková organizace. Založil ji v roce 1950 chicagský podnikatel Walter Paepcke jako Aspen Institute of Humanistic Studies (Aspenský institut humanitních studií). Zaměřuje se údajně na „podporu hodnotově orientovaného vedení lidí a otevřeného dialogu o současných globálních problémech. Spolu s mezinárodními partnery se snaží o vytváření společného základu a hlubšího porozumění v nestranické a neideologické prostředí“. Tato kostrbatá fráze v normální češtině znamená: indoktrinace a převýchova lidí ke „správnému“ světovému názoru. Dnes se tomu říká liberální demokracie, ale podle všech vnějších ukazatelů jde spíše o Hayekem tak dobře popsanou „cestu do otroctví“.
reklama
Institut sídlí ve Washingtonu, D.C., a má školící centra v Aspenu v Coloradu a nedaleko pobřeží Chesapeake Bay na Wye River v Marylandu. Jeho prezidentem a výkonným ředitelem je Walter Isaacson, v minulosti mimo jiné šéfredaktor časopisu Time a ředitel CNN (dodejme: svědomitého tlampače „liberálně demokratických“ názorů). Ve správní radě institutu zasedají např. Madeleine Albrightová, Condoleezza Riceová, Javier Solana nebo jordánská královna Noor. Aspen Institute je z velké části financován americkými nadacemi, jako Carnegie Corporation, The Rockefeller Brothers Fund a Fordovy nadace. AI má řadu mimoamerických poboček (chce se říci: rezidentur). Správní rada každé z nich se skládá z viditelných osobností politiky, státní správy, podnikatelského a akademického prostředí, kteří „chtějí přispět k rozvoji otevřené společnosti a demonstrovat účastí její hodnoty“. Partnerské instituty tak působí v Berlíně, Římě, Madridu, Paříži, Kyjevu, Mexico City, Tokiu, Dillí, Bukurešti, Aucklandu a od července 2012 i v Praze.
Předsedou správní rady byl nejprve Michael Žantovský, exporadce Václava Havla (dnes je čestným členem „boardu“ AI, stejně jako Madeleine Albrightová), významnou roli sehrál v počátcích AI v Česku Tomáš Klvaňa, známý jako autor názoru, že „v roce 1945 Rusové Česko neosvobodili, nýbrž přepadli“. Tento muž, krátce (a zjevně omylem) působil jako mluvčí presidenta Klause, ale pak se zejména angažoval v projektech Zdeňka Bakaly, z nichž jako dominantní podle vlastních slov: „Jedním z nejdůležitějších úkolů je založení a rozjezd Aspen Institutu."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.